Jarosław Kaczyński bardzo dbał o to, żeby kandydaci Prawa i Sprawiedliwości wypadli jak najlepiej w najbliższą niedziele. Jego wszystkie starania mogą być jednak teraz przykryte przez jedną z największych afer od objęcia władzy przed partię, którą kieruję. Gazeta Wyborcza ujawniła właśnie biznesowo-polityczny skandal.

Jarosław Kaczyński tuż przed wyborami otrzymał cios, który może zachwiać całą strukturą PiS i rzutować na wynik niedzielnych wyborów. GW ujawniła szczegóły dotyczące jego powiązań z osławioną spółką Srebrna.

Jarosław Kaczyński pogrążony przed wyborami?

Spółka Srebrna już od kilku ładnych lat przewija się w przeróżnych doniesieniach i historiach wywodzących się ze środowisk partii rządzącej. Jednak do tej pory oficjalnie zaprzeczano twierdząc, że Jarosław Kaczyński nie bierze udziału ani w tym, ani w innych biznesach około politycznych. Oficjalnie niemalże całość udziałów należy od Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, czyli fundacji, w której w radzie nadzorczej zasiada m.in. Jarosław Kaczyński.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, 2 lutego tego roku Instytut wyraził zgodę na „podjęcie przez zarząd Fundacji czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego przez spółkę Srebrna”. O jaką inwestycje konkretnie chodzi? Srebrna jest zobowiązana wnieść w wianie 5,4 tysiące metrów kwadratowych gruntu z fabryką kotłów, oraz 350 tysięcy złotych na pokrycie kosztów rozkręcenia biznesu.

Przy zbiegu ulicy Srebrnej i Towarowej ma powstać wieżowiec liczący 49 pięter o wysokości 190 metrów, dysponujący niemalże 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Inwestycja ma być w dużej mierze pokryta ze środków kredytowych niewiadomego pochodzenia. Eksperci szacują, że koszt inwestycji będzie oscylował w granicach od 800 milionów do 1 miliarda złotych. Wiadomo jedynie, że negocjowano warunki pożyczki z bankiem kontrolowanym przez państwo.

Jarosław Kaczyński zlecił również instytutowi zakup spółki Nuneaton, która oficjalnie ma być odpowiedzialna za realizację inwestycji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

13 polskich gwiazd, które weszły do polityki [ZDJĘCIA]

Oficjalnie Srebrna i PiS nie mają ze sobą nic wspólnego. Nieoficjalnie spółka jest pełna ludzi przez lata współpracujących z Jarosławem Kaczyńskim. Prezesem jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, zaufanego znajomego prezesa. Poza nią znajdziemy tam jeszcze: Janinę Gross, przyjaźniącą się z Kaczyńskimi od czasów Porozumienia Centrum, Jacka Cieślikowskiego, będącego jednocześnie radnym PiS i „terenowym asystentem Jarosława Kaczyńskiego”.

W radzie nadzorczej ponownie znajdujemy same znajome twarze. Poza prezesem w jej skład wchodzi Grzegorz Tomaszewski, nazywany „kuzynem prezesa” i kolejny jego asystent Jacek Rudziński.

To jednak nie koniec rewelacji związanych ze Srebrną. Po upadku Porozumienia Centrum na liście płac spółki widniały takie nazwiska jak Marek Suski, obecny szef gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego, Adam Lipiński, wiceprezes PiS, Ludwik Dorn, był szef MSWiA za pierwszej kadencji PiS czy Wojciech Jasiński, prywatnie kolega Jarosława Kaczyńskiego ze studiów, a od pewnego czasu prezes PKN Orlen.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Będzie obyczajowy skandal? Seksowne zdjęcia żony posła PiS w sieci 
  2. Dzieje się! Kościół występuje przeciwko PiS 
  3. Wojciech Cejrowski ma dość! Bezlitośnie uderza w PiS przed wyborami 
  4. Ile zarabia Sonia Bohosiewicz? Ma zaskakujący biznes!
  5. Brutalnie zabity pies wyrzucony jak śmieci. Szukamy sprawcy, są poszlaki

Ile o. Rydzyk dostaje od państwa? Te kwoty WPRAWIAJĄ W OSŁUPIENIE