Narodowa Rada Rozwoju i ekonomiści nie mają wątpliwości, nie da się sfinansować obietnic Kaczyńskiego. Brakuje co najmniej kilku miliardów złotych

Narodowa Rada Rozwoju i ekonomiści nie mają wątpliwości, nie da się sfinansować obietnic Kaczyńskiego. Brakuje co najmniej kilku miliardów złotych Źródło: youtube/polskie radio

Jarosław Kaczyński w programie wyborczym zapowiada rozszerzenie, oraz dodanie nowych programów socjalnych. Ich niewątpliwą wadą, jest zwiększenie obciążenia w budżecie państwa. Ekonomiści biją na alarm.

Jarosław Kaczyński, składając obietnice wyborcze z nowymi programami socjalnymi, mógł zapomnieć o tym, że trzeba je jakoś opłacić. Według zapowiedzi Narodowej Rady Rozwoju, jeśli nowe projekty rządu wejdą w życie, to może zabraknąć pieniędzy na ich sfinansowanie. 

Jarosław Kaczyński wiele obiecał, ale pieniędzy może być zdecydowanie zbyt mało

Koszty obietnic i przychody do budżetu państwa wzięła pod lupę Narodowa Rada Rozwoju. Okazuje się, że zabraknie w budżecie państwa aż 2 miliardów złotych na zrealizowanie programu Prawa i Sprawiedliwości. Koszt realizacji obietnic wynieść ma aż 42 miliardy.

Uruchomienie nowej siatki połączeń autobusowych będzie kosztować 1,3 miliona złotych. Wypłacenie emerytur "trzynastek" - 10 miliardów. 500 plus na pierwsze dziecko - szacowane 20 miliardów. Ponadto zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26 roku życia, zmniejszy dochody w budżecie państwa o 1,7 miliardów. Mniejsza stawka PIT oraz zwiększone koszty uzyskania przychodów zmniejszy wpływy budżetu o 10 miliardów złotych.

Dochody do budżetu oszacowano na 40 miliardów złotych. Likwidacja OFE zasili budżet państwa o 9,7 miliarda. Kolejne uszczelnienia VAT o 7,7 miliarda. Uszczelnienie i podwyższenie składki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - 7,7 miliarda. Sprzedaż uprawnień emisji CO2 - 5,7 miliarda. Zniesienie "trzydziestokrotności" składki ZUS - 5,2 miliarda. Sprzedaż częstotliwości 5G - 3,5 miliarda. Wprowadzenie nowych podatków - 5,2 miliarda. Wszystko to po zsumowaniu daje kwotę, której najprawdopodobniej państwo nie będzie w stanie sfinansować. 

Ekonomiści alarmują, że mogą być to i tak optymistyczne prognozy

Eksperci twierdzą, że szacunki Narodowej Rady Rozwoju, mogą być zbyt optymistyczne. Co za tym idzie - wydatki mogą być znacznie większe lub zyski znacznie mniejsze. Potwierdził to dyrektor departamentu analiz ekonomicznych banku Santander, Piotr Bielski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Po pierwsze dlatego, że po dymisji minister Teresy Czerwińskiej zdecydowano o pewnej modyfikacji planowanych zmian podatkowych – mam tu na myśli obniżkę PIT z 18 do 17 proc. dla wszystkich zamiast wprowadzenia dodatkowego progu podatkowego, czy rozszerzenie grupy młodych objętych zerowym PIT-em, a to oznacza kilka miliardów złotych więcej po stronie wydatków - stwierdził ekonomista.

To jednak nie koniec. Jak stwierdził ekonomista, problem może leżeć także w zmianach w systemie emerytalnym.

- Po drugie, może się okazać, że odsetek osób, które zdecydują się pozostać w „nowym IKE”, będzie wyraźnie mniejszy niż rząd założył - a to może oznaczać kilka miliardów złotych mniej jednorazowych wpływów z „opłaty przekształceniowej”. Po trzecie wreszcie, niepewność dotycząca koniunktury światowej jest obecnie bardzo duża i może się okazać, że spowolnienie gospodarcze będzie bardziej dotkliwe - stwierdził Bielski.

Jeśli sytuacja będzie dalej szła w tym kierunku, możliwe, że zwiększy się deficyt budżetowy. Oznacza to, że jeśli nastąpi kryzys gospodarczy, Polska może mieć trudności w poradzeniu sobie z nim.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska tym razem przeszła samą siebie. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Fani do teraz nie mogą dojść do siebie!
  2. Ujawniono prawdę o tożsamości Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. Przed śmiercią Kotulanki nastąpił tragiczny zwrot akcji, o którym się nie mówiło. To jeden większych koszmarów ostatnich lat
  4. Koszmar z dzieciństwa który Agata Duda "będzie miała przed oczami do końca życia". Przy rodzinnym stole słychać było tylko płacz
  5. Bardzo smutne wiadomości. Nie żyje Piotr Napierała
  6. Niewiarygodne. Oto co znalazło się na grobie Kory, przechodniom opadają szczęki na sam widok
  7. Pola Raksa urodziła się podczas II wojny światowej. To jak wygląda dziś, wprawia w osłupienie

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News