Janina Goss nie przejmuje się prawem, bo jest znajomą Kaczyńskiego. Nie zrezygnowała z państwowej posady, choć musiała

Janina Goss nie przejmuje się prawem, bo jest znajomą Kaczyńskiego. Nie zrezygnowała z państwowej posady, choć musiała Źródło: Screen/ YouTube/ Onet100

Janina Goss to jedna z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego. Ta znajomość przyniosła kobiecie aż dwie dobre, państwowe posady. Choć prawo wymaga, by zrezygnowała z jednej z nich, okazuje się, że wciąż je zajmuje.

Janina Goss zasiada obecnie w dwóch radach nadzorczych: Banku Ochrony Środowiska i Polskiej Grupy Energetycznej. To wyjątkowo dobrze płatne posady - jak szacuje Gazeta.pl, w 2018 roku przyniosły jej trochę ponad 190 tysięcy złotych. W życie weszły jednak przepisy, które zakazują jednej osobie członkostwa w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółek Skarbu Państwa. Goss powinna zrezygnować z jednej z funkcji, lecz - jak podaje Gazeta - wciąż tego nie zrobiła.

Janina Goss musiała wybrać, z której posady zrezygnować

Janina Goss utrzymuje znajomość z Jarosławem Kaczyńskim od bardzo dawna - od dzieciństwa prezesa. Choć nie pełni żadnej oficjalnej funkcji w rządzie i nie jest specjalnie obecna w mediach, wiadomo, że to jedna z najbardziej zaufanych osób prezesa Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie Goss pożyczała Kaczyńskiemu pieniądze na opiekę pielęgniarską dla jego chorującej matki.

Po wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych, Janina Goss otrzymała dwie atrakcyjne posady w spółkach Skarbu Państwa. Od 2016 roku zasiada w dwóch radach nadzorczych: BOŚ i PGE. We wrześniu weszły jednak w życie nowe przepisy o zarządzaniu mieniem państwowym, gdzie w art. 19c zapisano, że zakazane jest zasiadanie w więcej niż jednej radzie nadzorczej państwowej spółki. Janina Goss powinna więc zrezygnować z jednej z funkcji. Gdyby kierowała się tylko względami ekonomicznymi, powinna wybrać BOŚ, w którym - jak informuje Gazeta - zarobiła 113 tysięcy złotych. Dla porównania, PGE zapewniło jej zarobki w wysokości "jedynych" 79 268 złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Janina Goss wciąż w dwóch radach nadzorczych 

Jak donosi portal Gazeta, Janina Goss wciąż jest członkiem obu rad nadzorczych. BOŚ Bank poinformował, że na wrzesień 2019 roku aktualny skład rady widnieje na stronie banku. Znajduje się tam zdjęcie Janiny Goss. W tym wypadku nie powinna zasiadać już w radzie PGE, jednak  tu sytuacja jest podobna - według biura prasowego na stronie internetowej zamieszczony jest właściwy skład rady i również tam wymieniono przyjaciółkę Kaczyńskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
2. Ciężarna panna młoda padła na ziemię tuż przed ołtarzem. Kiedy goście zrozumieli co naprawdę się stało, zaczęli płakać z rozpaczy i smutku

Poproszeni o komentarz prawnicy, radca prawny Andrzej Mikosz i aplikanta adwokacka Patrycja Sojka z kancelarii Taylor Wessing, nie mają wątpliwości, że doszło do złamania przepisu. Wszedł on w życie 15 września 2019 roku i obowiązuje od tego momentu, tak więc właśnie do tego dnia Janina Goss powinna zrezygnować z pełnienia jednej z funkcji.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Potrzebujesz gotówki? Jest bardzo prosty sposób nawet na kilka tysięcy złotych
  2. Wyłudzają miliony z 500 plus. Rekordzistka zgarnęła z programu drugą pensję
  3. Polska aktorka wzięła ślub w tajemnicy! Piękność wyszła za 19 lat starszego milionera [ZDJĘCIA]
  4. Mężczyzna od dawna planuje idealne zaręczyny. Boi się, że jeden szczegół może zrujnować jego zamiary
  5. Nie żyje legendarna dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  6. TVP: Rozbiły się dwa autokary pełne małych dzieci

Źródło: Gazeta

Następny artykuł