Nieznane nagrania Jana Pawła II! Tak wyglądała Wigilia u kard. Wojtyły

Nieznane nagrania Jana Pawła II! Tak wyglądała Wigilia u kard. Wojtyły Źródło: screen Youtube

Jan Paweł II wielokrotnie przekonywał jak ważne jest dla Polaków głębokie przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Mówił o tym już w latach 70., jeszcze jako kardynał i wykładowca KUL. Dziś do sprzedaży trafiły unikatowe nagrania Karola Wojtyły z tamtego okresu.

Jan Paweł II przemawiał przed Polakami wielokrotnie. Mało kto dziś pamięta jego kazania, ale i wykłady z jeszcze dawniejszej epoki, gdy zajmował się posługą w polskim kościele.

Nieznane nagrania. Jan Paweł II pamiętany dobrze, ale co ze starymi kazaniami Karola Wojtyły?

Dziś Polskie Radio informuje o niezwykłej produkcji z Janem Pawłem II, która ujrzała światło dzienne. W sprzedaży pojawiły się bowiem płyta z nagraniami i książka z przemówieniami Karola Wojtyły z lat 70. ubiegłego wieku. Nie były one do tej pory nigdzie publikowane - jak pisze na serwis Polskiego Radia - odtwarzano je jedynie w kręgach rodziny papieża Polaka. Z krótkiej zajawki możemy dowiedzieć się m. in. jak Karol Wojtyła postrzegał wiarę w trudnym dla Polaków okresie komunizmu. Już wtedy zdawał sobie sprawę z kryzysu wiary, widocznego zwłaszcza w młodych pokoleniach.

Fascynujące nagrania polskiego duchownego

- Ważne jest, ażeby młode małżeństwa tworzyły zaporę przeciwko temu co nam zagraża - mówił. Podkreślał też, że słowo Boże jest "zasadniczą treścią chrześcijaństwa, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości, która jest tak bardzo przeniknięta materializmem". - Brzmi ono jak przybysz z innego świata - słuchamy w skróconej wersji. Jak czytamy w serwisie, kazania i przemówienia Wojtyły dotyczą "geniuszu polskiej kultury". Swoje miejsce ma polska tradycja Bożego Narodzenia, do której polski duchowny przykładał szczególną wagę. Nagrania pochodzą głównie ze spotkań opłatkowych. Głos Wojtyły wybrzmiewa też w kontekście imienin, spotkań z kolędnikami. Pojawią się recytacje wierszy, ale i bardziej humorystyczne wstawki z przyszłym papieżem. Nieznane dotychczas nagrania zostały też spisane. Efektem finalnym jest książka "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna", urozmaicona zdjęciami Adama Bujaka.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Pułapka wolności

Wojtyła już w latach 70. przestrzegał rodaków przed pułapką nieograniczonej wolności. W kolejnych dekadach utwierdzał się w tym przekonaniu już jako papież. - Dziedzictwo wolności ducha nabiera szczególnej wymowy w naszych czasach. Wolność jest o wiele bardziej zagrożona - całym systemem życia publicznego, ekonomicznego, politycznego. I na nowo staje się problemem dla naszego pokolenia. Żeby się nie dać kupić, żeby nie pójść na różne konformizmy - słuchamy części nagrania na stronie Polskiego Radia. Nagrania powstały dzięki wsparciu PR. Płyta z audycją "Wigilia u kardynała Wojtyły" z książką "Karol Wojtyłą Noc Wigilijna" są dostępne również w pakiecie z nagraniami audio. Obie polecane są wiernym, szczególnie w okresie najbliższych świąt.  1. Kiedy Jan Paweł II został papieżem? Ten dzień był przełomem dla świata
  2. Jan Paweł II pośmiertnie upokorzony. Aż trudno uwierzyć, że do tego doszło
  3. Jan Paweł II: Śmierć, tajemnice i kontrowersje wokół papieża Polaka
  4. Dorota Szelągowska z partnerem. Fani osłupieli widząc kim on jest
Następny artykuł