Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?

Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda? Źródło: youtube.com/StudioInterFilm

Jan Paweł II - śmierć papieża-Polaka to wydarzenie, które wstrząsnęło i poruszyło cały świat, a przede wszystkim Polskę, która od 1978 roku miała "swojego papieża". Przez lata urosło wiele kontrowersji wokół jego śmierci. Czy mają logiczne wytłumaczenie? Czy to tylko gdybania rozżalonych wiernych, którzy stracili swojego przewodnika?

Jan Paweł II - śmierć, w którą nie mogły uwierzyć miliony. W mediach pojawiło się wiele spekulacji na temat stanu zdrowia papieża w ostatnich latach jego życia. Nasilały się one głównie podczas jego kolejnych pobytów w szpitalu. Niby wszyscy go podziwiali i kochali, ale czy miał jakichś wrogów? Co działo się za zamkniętymi drzwiami Bazyliki św. Piotra w Watykanie? Czy papież-Polak miał wrogów, którzy chcieliby go zniszczyć?

Jan Paweł II biografia: pontyfikat, zamach - pierwszy papież Polak

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Wychowywał się z bratem w skromnej rodzinie, gdzie jedynie ojciec był żywicielem rodziny. Młody Karol od zawsze był dobrym uczniem, jednak mimo pilnej nauki miał czas dla kolegów, z którymi regularnie grał w piłkę. Przez nich był nazywany Lolkiem i tak już zostało. Początkowo studiował na wydziale filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował jego plany. A w związku ze śmiercią ojca musiał podjąć pracę w kamieniołomie, oczyszczalni sody i w zakładach chemicznych. Jednak poczuł powołanie i w 1942 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, cztery lata później przyjął święcenia kapłańskie. Po wojnie pojechał na studia do Włoch, by wkrótce zostać doktorem teologii. 

Przełomowy był rok 1958, wówczas Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Pięć lat później mianowano go na arcybiskupa Krakowa. Następnie został mianowany kardynałem, a dzięki swojej charyzmie i zaangażowaniu był po kardynale Stefanie Wyszyńskim najważniejszą postacią Episkopatu Polski.

Na papieża został wybrany 16 października 1978 roku i jako pierwszy Polak zasiadł na tronie Stolicy Apostolskiej, od tego momentu aż do 2 kwietnia 2005 roku trwał jego pontyfikat. Podczas którego odbył 102 pielgrzymki, napisał 43 listy apostolskie, 11 konstytucji, 14 adhortacji i aż 14 encyklik.

Jego osoba wzbudzała wielkie kontrowersje, przede wszystkim dlatego, że Jan Paweł II jednoczył ludzi, był zbyt silny - on i jego wiara. Dlatego też wielu przeciwników się go bało, dlatego byliśmy świadkami dwóch zamachów na papieża-Polaka. W latach 1981 i 1982. 13 maja podczas audiencji papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca. Rannego papieża podtrzymywał stojący obok Stanisław Dziwisz. Jan Paweł II przeszedł sześciogodzinną operację, to po niej wypowiedział słynne słowa "jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę". Później wielokrotnie borykał się z konsekwencjami i dolegliwościami postrzału. Dokładnie rok później papież udał się do Fatimy za uratowanie jego życia, ponieważ 13 maja to dzień objawienia Matki Boskiej w Fatimie w 1917 roku. Tam został zaatakowany bagnetem, jednak tym razem papież nie odniósł żadnych poważnych obrażeń.

Św. Jan Paweł II: Kontrowersje wokół jego śmierci

Od początku lat 90. XX wieku Jan Paweł II cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Przeszedł również operację usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Zupełnie niespodziewane dla wiernych pogorszenie stanu zdrowia papieża nastąpiło 1 lutego 2005 roku, musiał on zostać przewieziony do szpitala, od tego czasu nie udzielał się publicznie. Przez kilka miesięcy, które spędził w klinice, przeszedł tracheotomię z powodu niewydolności oddechowej.

Zmarł wieczorem 2 kwietnia z powodu wstrząsu septycznego połączonego z zapaścią sercowo-naczyniową, zapadł w stan śpiączki, kiedy powoli zanikały wszystkie funkcje życiowe. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Jego śmierć była tragedią nie tylko dla milionów Polaków, ale również katolików z innych części świata.

Już wówczas pojawiły się głosy, że papież został odłączony od aparatury, co oznaczałoby, że w Watykanie dokonano eutanazji. Ta - jak wiadomo - nie jest akceptowana przez Kościół katolicki. Jeśli zatem podjęto taką decyzję w centrum Kościoła albo co gorsza podjął ją sam papież, wzbudza to wiele pytań i wątpliwości co do moralności ludzi Kościoła. Inni jednak zwracają uwagę na pojęcie "rezygnacji z uporczywej terapii", która ma na celu nietrwałe, a przy tym bolesne przedłużanie życia pacjenta, który jest już bliski śmierci. Kiedy wiadomo, że osoba, wobec której stosuje się leczenie, nie ma już szansy na wyzdrowienie, jej mózg umarł lub na pewno umrze - jej dalsze, sztuczne podtrzymywanie przy życiu jest nieuzasadnione, a wręcz szkodliwe i niemoralne. Jeśli zatem faktycznie Jan Paweł II już umierał i jego sztuczne utrzymywanie przy życiu było raczej szkodą, niż pomocą - nie można mówić o eutanazji.

Już podczas pogrzebu słychać było głosy o natychmiastowej beatyfikacji, jednak proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku. Polski papież został uznany za świętego dopiero 1 maja 2011 roku.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  2. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
  3. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  4. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  5. Zbliża się rocznica śmierci papieża-Polaka. Kim tak naprawdę był Jan Paweł II?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News