Nigdy wcześniej niewidziane nagranie. Odkopali trumnę Jana Pawła II, porażający widok

Nigdy wcześniej niewidziane nagranie. Odkopali trumnę Jana Pawła II, porażający widok Źródło: Wikimedia Commons/Rob Croes / Anefo

Jan Paweł II został pochowany w 2005 roku w Bazylice świętego Piotra w Rzymie. Po tym jak kanonizowano Karola Wojtyłę, trumna musiała zostać przeniesiona w inne miejsce. Watykańskie media udostępniły nagranie w internecie.

Jan Paweł II w Polsce jest postacią otoczoną niezwykłym kultem. Polacy długo zabiegali o kanonizację Karola Wojtyły. Gdy w końcu udało się przejść przez wszystkie formalne procedury Kościoła Katolickiego, papieża Polaka ogłoszono świętym. Oznaczało to, że miejsce jego spoczynku będzie musiało zostać zmienione.

Jan Paweł II przeniesiony w inny miejsce

Pierwotnie trumnę z ciałem Jana Pawła II złożono w miejsce, w którym spoczywał niegdyś papież Jan XXIII. Duchowny, który znajdował się tam wcześniej, również został przeniesiony ze względu na beatyfikację. Dokładnie taki sam po 6 latach los spotkał trumnę Karola Wojtyły.

Trumna z papieżem Polakiem została wydobyta z podziemi bazyliki za pomocą dźwigu obsługiwanego przez robotników. Następnie wystawiono ją na korytarz, w którym hierarchowie kościoła oraz siostry zakonne składały hołd świętemu, całując jego trumnę. Przed nabożeństwem trumna została przeniesiona na katafalk, a następnie przykryta białym płótnem z wyszytymi watykańskimi wzorami.

Ważne nagranie z Watykanu. Porażający widok

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przed ostatecznym przeniesieniem trumny zdecydowano się na wymianę płyty nagrobnej. Nowe wieko trumny wykonane było z białego marmuru. Umieszczono na nim grawerowany podpis "Beatus Ioannes Paulus PP II", czyli "beatyfikowany Jan Paweł II". Oryginalna płyta nagrobna trafiła do Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Dla wierzących katolików w Polsce był to porażający widok. Przez lata starali się i modlili o to, aby władze kościelne uznały Jana Pawła II za świętego. Gdy nadeszła ta wiekopomna chwila, wiele Polaków wstrzymało oddech. Teraz z zachwytem mogą oglądać płytę z grobu Jana Pawła II w łagiewnickim sanktuarium.

Dzisiaj grzeje: 1. Niewiarygodne znalezisko po pożarach w Australii. Przez lata mieszkańcy nie mieli pojęcia
2. Wystarczy podpalić liść laurowy i zostawić go na chwilę. Efekt? Przechodzi wszelkie oczekiwania, nieziemski

Trumna z ciałem Jana Pawła II ostatecznie spoczęła w Kaplicy Świętego Sebastiana, w Bazylice Świętego Piotra. Papież Polak leży w miejscu Innocentego XI, a zaraz obok jego trumny znajduje się legendarne dzieło sztuki - rzeźba Pieta autorstwa Michała Anioła. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. Starsi pracownicy do zwolnienia. Przez nowe zmiany rządu setki tysięcy Polaków straci pracę przed emeryturą
  3. Musieli przerwać odcinek z Dagmarą. Śmierć przyszła nagle, dramat
  4. Prawdziwy lincz na Magdzie Gessler. Zasłużyła?
  5. Wszyscy modlili się by wygrała. Niestety, nie żyje Justysia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News