Jan Paweł II prawie wcale o niej nie mówił. Na jaw wyszła tajemnica matki papieża

Jan Paweł II prawie wcale o niej nie mówił. Na jaw wyszła tajemnica matki papieża Źródło: Dom Rodzinny Jana Pawła II

Jan Paweł II stracił matkę jako mały chłopiec. Emilia Wojtyła odeszła, gdy Karol miał zaledwie dziewięć lat. Czas, który przyszło im spędzić razem, był bardzo krótki. Nie da się jednak ukryć, że kobieta odgrywała w jego życiu niezwykle znaczącą rolę. To ona ukształtowała go na człowieka religijnego i zadbała o to, by przekazać mu wartości, którymi się kierowała. Mimo to Jan Paweł II rzadko wspominał o matce. Teraz na jaw wyszła pewna tajemnica.

Jan Paweł II wcześnie stracił matkę. Mimo że Emilia Wojtyła urodziła wielkiego Polaka, mówiło się o niej niewiele. Matka papieża nigdy nie pisała pamiętników ani listów. Nie zachowało się także zbyt wiele zdjęć. Jan Paweł II, który do końca swoich dni nie pogodził się z przedwczesną stratą, prawie nigdy nie wspominał o mamie. Dzięki Milenie Kindziuk, autorce książki "Matka Papieża", świat poznał tajemnice Emilii Wojtyły. Pisarka dotarła do unikatowych zdjęć, dokumentów sprzed wieku i przedmiotów osobistych, które zachowały się po śmieci rodzicielki papieża. Większość z nich pochodzi z rejonów krakowskich, w których przyszła na świat.

Jan Paweł II konsekwentnie strzegł tajemnicy swojej matki

Emilia Wojtyła urodziła się w rodzinie siodlarza i gospodyni domowej. Zdjęcia świadczą o tym, że rodzina cieszyła się dobrym statusem finansowym. Śmiało można było określić ją mianem panienki z dobrego domu. Już jako bardzo młoda dziewczyna marzyła o tym, by założyć rodzinę i znaleźć szczęście u boku odpowiedniego mężczyzny. Jako 22-latka stanęła na ślubnym kobiercu, przysięgając miłość, wierność i uczciwość małżeńską Karolowi Wojtyle, żołnierzowi Armii Austro-Węgier. Wkrótce para powitała na świecie wyczekanego syna, Edmunda.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Mało kto wie, że Jan Paweł II miał także siostrę. Olga Maria przyszła na świat w 1916 roku, dziesięć lat po swoim bracie. Dziewczynka zaczęła dusić się kilka chwil po przyjściu na świat. Matka zdążyła tylko ochrzcić ją za pomocą wody. Niestety, to niejedyna tragedia w jej życiu. Gdy zaszła w ciążę z Karolem, lekarze namawiali ją do aborcji. Obawiali się, że matka papieża nie przeżyje tego porodu. Młoda mama podjęła ryzyko, wolała osierocić starszego syna, niż przerwać wymarzoną ciążę.

Dzisiaj grzeje: 1. Gratulujemy. W końcu się udało, wielkie szczęście w domu Aleksandry Kwaśniewskiej
2. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów McDonalda
3. Szumowski przestał ukrywać. Powiedział, co wydarzy się w następnym tygodniu

Niemowlę poczęła przy patetycznych dźwiękach litanii ku czci Matki Bożej, którą śpiewano w pobliskim kościele. Dzięki temu czuła, że ktoś jej pomógł, tak jakby od początku przesądzone było, że jej najmłodsze dziecko zmieni oblicze świata. Tego samego dnia, pięćdziesiąt osiem lat później, jej ukochany syn został pierwszym polskim papieżem. Niestety, kobieta nie doczekała tego historycznego momentu. Jan Paweł II nigdy nie zdradził tajemnicy matki. Podniosła chwila, która miała miejsce podczas jego narodzin, do tej pory była sekretem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Resort zdrowia wdraża pilne zmiany. Zabiorą się za niepokornych Polaków
  2. Minister Emilewicz ostatecznie ucięła wszelkie nadzieje wielu Polaków. Nie ma odwrotu
  3. Fatalne informacje dla wielu Polaków. W konkretnym przypadku chrzest jest nieważny i musi zostać powtórzony
  4. Chcieli skorzystać z toalety w schronisku. Ich oczom ukazał się porażający widok, natychmiast złapali za telefon
  5. Cezary Pazura nie wytrzymał, puściły mu nerwy. "Manipulacja TVP" wyprowadziła go z równowagi, pójdzie do sądu?

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News