Nie żyje bliski przyjaciel Jana Pawła II. Stolica Apostolska przekazała dalej smutną wiadomość

Nie żyje bliski przyjaciel Jana Pawła II. Stolica Apostolska przekazała dalej smutną wiadomość Źródło: pikio.pl

Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu miał wielu przyjaciół. Jeden z nich odszedł dzisiaj. O śmierci jednego z najważniejszych współpracowników polskiego duchownego poinformowała w specjalnym komunikacie Stolica Apostolska.

Jan Paweł II i Roger Etchegaray byli bardzo dobrymi współpracownikami i przyjaciółmi. Kardynał, który pomagał papieżowi w organizacji jubileuszu roku 2000, a także był jego emisariuszem na misjach apostolskich, odszedł w wieku 96 lat, o czym poinformował Watykan. Emerytowany kardynał był najstarszym człowiekiem pełniącym tą zaszczytną, kościelną funkcję.

Jan Paweł II ufał mu bezgranicznie. Roger Etchegaray nie żyje

Etchegaray urodził się w 1922 roku na granicy francusko-hiszpańskiej i od najmłodszych lat przejawiał wielkie zainteresowanie Kościołem. Tuż po drugiej wojnie światowej Francuz przyjął święcenia kapłańskie i w dzięki swojej pracowitości i pobożności bardzo szybko awansował w strukturach Kościelnych. Już w 1969 roku został metropolitą Marsylii, a dziesięć lat później swoje zaufanie okazał mu papież Jan Paweł II, który mianował go kardynałem.

Dzisiaj grzeje: 1. Wysadzili szczeniakowi pysk, wkładając do niego petardy. Weterynarze się nie poddali, jego nowy wygląd robi wrażenie
2. Andrzej Grabowski powiedział całą prawdę o polskiej polityce. Tak mocnych słów z jego ust jeszcze nie słyszeliśmy

Etchegaray w historii Kościoła zapisał się z kilku względów. Był jednym z niewielu biskupów, którzy odmówili stworzenia własnego herbu, twierdząc, że jest to bardzo nieskromny element wywodzący się ze średniowiecza. Dzięki swojej lojalności zyskiwał sobie przyjaciół na całym świecie.

Wielki przyjaciel papieża

O tym, jak wielkim zaufaniem papież Polak darzył zmarłego dziś kardynała, niech świadczy fakt, że to właśnie Francuz pomagał Janowi Pawłowi II w organizacji jubileuszu dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Po skończeniu swojego zadania, a także przejściu na zasłużoną emeryturę, Etchegaray nadal chciał pomagać Kościołowi, był więc wysyłany przez papieża Polaka na misje dyplomatyczne, gdzie wykazał się wielkim spokojem, ogładą i umiejętnością godzenia zwaśnionych stron. To on był jednym z przedstawicieli biskupa Rzymu w Afryce, na Bliskim Wschodzie, czy w Azji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ: 

Po śmierci Ecthegaraya miano najstarszego kardynała spadło na ręce Francuza Alberta Vanhoye. Obecnie, na polecenie Franciszka, zebrane zostało kolegium kardynalskie, które ma wyłonić awanse nowych duchownych, a wśród nich 128 elektorów z prawem głosu w przyszłym konklawe.

Najlepsze newsy dnia:  

  1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  2. Tylko te 4 osoby mają NAJWIĘKSZE szanse, by wygrać fortunę tej jesieni. Te znaki zodiaku to niekwestionowani wybrańcy losu
  3. Mama zostawiła córkę pod opieką ojca. Zamontowała ukrytą kamerę, po obejrzeniu nagrania łzy popłynęły jej po policzkach
  4. Przypadkiem nagrała psa, który zobaczył, że niemowlę ma rozkopany kocyk. Zwierzak zareagował mistrzowsko
  5. Kobieta przez 27 minut była w stanie śmierci klinicznej. Odzyskała przytomność i natychmiast poprosiła o kartkę papieru

Źródło: Onet 

Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu