Wałęsa rozpętał prawdziwą burzę. Bez ogródek ujawnia nieznane dotąd fakty o Janie Pawle II

Wałęsa rozpętał prawdziwą burzę. Bez ogródek ujawnia nieznane dotąd fakty o Janie Pawle II Źródło: YouTube/Onet News

Jan Paweł II był dla Lecha Wałęsy niezwykle istotną postacią, zwłaszcza w okresie tuż przed obaleniem Muru Berlińskiego. W rozmowie z włoską gazetą legenda "Solidarności" ujawnia kulisy tego, co działo się wtedy między nim, a Wojtyłą. Jego słowa mogą wywołać ogromną, polityczną burzę.

Jan Paweł II dla wielu Polaków jest symbolem przemian politycznych, które nastąpiły w kraju po 1989 roku. Mogłoby się zdawać, że istnieje jeszcze druga, bardziej "świecka" część rodaków, którym bliższy z kolei jest Lech Wałęsa i to o nim mówią, gdy wspominają ten ważny etap polskiej historii.

Jak wynika z rozmowy, którą z Lechem Wałęsą przeprowadził włoski dziennik, te dwie postaci polskiej historii zawsze były ze sobą nierozłącznie związane. 

Jan Paweł II motywował Lecha Wałęsę do działania w kryzysie?

Lech Wałęsa wyznaje, że lata poprzedzające transformację nie były proste. Działacze "Solidarności' słyszeli wiele niezachęcających słów ze strony zagranicznych ekspertów, a sytuacja w kraju obiektywnie nie była dobra.

- Cały świat mówił nam: przestańcie robić głupoty, w kraju kontroluje was krok po kroku dwieście tysięcy sowieckich żołnierzy, wokół Polski jest ich ponad milion, są silosy broni nuklearnej - powiedział w wywiadzie, którego udzielał dla "La Republicca" Lech Wałęsa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Legendarny lider "Solidarności" mówi wprost, że o ile zmiany nie były pomysłem samego papieża, to on umożliwił wprowadzenie ich w życie swoją niezachwianą postawą.

- Oczywiście to nie papież zrobił rewolucję, ale to tak, jakby dał nam słowo, a my przełożyliśmy je na zwycięstwo - wyjaśnił dziennikarzom Lech Wałęsa.

Ojciec Święty był istotny również przy upadku Muru Berlińskiego

Lech Wałęsa przyznał, że również podczas tych kluczowych wydarzeń z historii Wschodniej Europy postawa papieża była kluczowa - zarówno dla niego, jak i dla reszty działaczy "Solidarności". Zapytany o to, czy rozmawiał z Janem Pawłem II o tym wydarzeniu, Lech Wałęsa przyznał, że nawet nie musiał tego robić.

Dzisiaj grzeje: 1. Wypłynęły intymne zdjęcia Michała Szpaka. To zemsta jego przyjaciółki
2. Już 16 osób nie żyje. Niestety, napływają tragiczne informacje z polskich miejscowości, uważajcie na siebie

- Właśnie dlatego, że ja i Ojciec Święty znaliśmy się dobrze, nie mówiliśmy o tym, rozumieliśmy się bez słów - wyznał legendarny lider "Solidarności".

Jego wyznanie może być nie w smak zarówno dla tych, którzy widzą w nim "Bolka", jak i dla tych, którzy sukces polskiej transformacji woleliby widzieć w bardziej świeckim wymiarze.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rewolucyjna waloryzacja emerytur. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł do ręki!
  2. Spuściła dziecko z oczu dosłownie na sekundę. Prawie doszło do tragedii, przerażające nagranie
  3. Ciężko uwierzyć własnym oczom. Korwin-Mikke pokazał grób rodzinny, niespotykany widok
  4. Grób "Babki z Kiepskich" to jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. Aktorka nie żyje już 12 lat
  5. Ujawnione tajemnice Chylińskiej rozdzierają serce. Niepojęty sekret dot. męża gwiazdy polskiej sceny muzycznej jest nadal pilnie strzeżony

źródło: super express

Następny artykuł