Nie żyje wybitny artysta, uczestnik Powstania Warszawskiego. Zmarł dzisiaj nad ranem

Nie żyje wybitny artysta, uczestnik Powstania Warszawskiego. Zmarł dzisiaj nad ranem Źródło: pikio.pl

Jan Kulma, uczestnik Powstania Warszawskiego, zmarł w piątek nad ranem. Komunikat wyszedł z Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą 94-latek był przez lata związany.

Jan Kulma zmarł w wieku 94 lat. Był wielkim i wszechstronnym artystą - zajmował się muzyką oraz reżyserią w teatrze i operze. Był jednym z założycieli Warszawskiej Opery Kameralnej. Zasłużony również jako żołnierz Armii Krajowej, walczył choćby w powstaniu warszawskim.

Zmarł Jan Kulma. W momencie śmierci miał 94 lata

Po śmierci wielkiego Polaka Warszawska Opera Kameralna zamieściła list, w którym skierowali podziękowania dla swojego założyciela oraz wspominali jaką osobą był Jan Kulma. W tekście opisano go nie tylko jako artystę, ale także jako człowieka skromnego, bardzo poświęconego swojemu związkowi z ukochaną żoną.

- Odszedł Jan Kulma. Bywa, że słowa, iż ktoś jest niezastąpiony, brzmią jak kolokwializmy. Rzecz w tym, że dopiero gdy odchodzi ktoś, kto odcisnął swój ślad na Ziemi, zauważamy, jak bardzo jego dzieło, wpływ na innych jako mentora czy wizjonera sztuki, wpisał Go w ludzkie biografie, narodową kulturę czy losy instytucji. Odejście Pana Jana, czy może raczej dołączenie do jego ukochanej żony - Joanny, tam, gdzieś po drugiej stronie (bo pewnie wolałby, aby tak pisać o tej jego nagłej nieobecności wśród nas), to koniec pewnej epoki - napisano na Facebooku Warszawskiej Opery Kameralnej.

W trakcie wojny uczestniczył w Powstaniu Warszawskim

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jan Kulma w trakcie II wojny światowej służył w AK - działał jako łącznik w delegaturze rządu oraz w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, dołączył do plutonu 125 drugiej kompanii kapitana Tadeusza "Cegielskiego" Bartoszka. Wraz ze swoim oddziałem walczył o Ogród Botaniczny.

Dzisiaj grzeje: 1. Internauci zobaczyli jedną z par na pogrzebie Piotra Woźniaka-Staraka. W komentarzach zawrzało, "Brak szacunku dla zmarłego"
2. Ile zarabiał Piotr Woźniak Starak? Zarabiał fortunę, w pełni zasłużenie

Według jego własnej relacji - życie uratowały mu sanitariuszki oraz szczęśliwe zbiegi okoliczności. Udało mu się wydostać z miasta przez las Kabacki. Następnie ukrywał się u rodziny w Bochni. Po wojnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później zajął się działalnością artystyczną, w tym reżyserią w operze i filmie.

Źródło: Facebook/Warszawska Opera Kameralna

Najlepsze newsy dnia:

  1. Na jaw wyszła tajemnica Piotra Woźniaka-Staraka. Tylko garść Polaków o tym wiedziała. Zbieramy szczęki z podłogi
  2. Tłumy gwiazd na pogrzebie Woźniaka-Staraka. Padły poruszające słowa: ''Nie mam już serca''. Wszyscy płakali
  3. Wiadomo, kim są ofiary wybuchu w Warszawie. Do mediów wyciekły szczegóły
  4. Lekarz odbierał poród trojaczków. Przy drugim dziecku nie mógł uwierzyć własnym oczom. Miał do czynienia z wyjątkowo rzadkim przypadkiem
  5. Drugi dzień pogrzebu Piotra Woźniaka-Staraka. Zebrani spojrzeli w niebo i ujrzeli jego rodzinę

Źródło: Fakt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News