Hartman dla WTV: Kościół w Polsce nie ma prawa do szacunku

Hartman dla WTV: Kościół w Polsce nie ma prawa do szacunku

Jan Hartman wziął udział w debacie zorganizowanej przez WTV, podczas której mówiono o tematyce obrazy uczuć religijnych. Filozof stwierdził wprost, że Kościół w Polsce nie ma prawa do szacunku.

Jan Hartman w swojej wypowiedzi podczas debaty "Bez urazy" mówił o tym, jak w wolnym kraju przepis o obronie czuć religijnych, w takiej postaci, w jakiej go znamy, zwyczajnie nie ma miejsca. Filozof zaznaczył, że każdy z nas ma prawo do krytyki Kościoła, tak samo, jak wolno nam krytykować, chociażby, polityków. A w tym prawie tak samo wolno nam korzystać, chociażby z satyry, czy ironii, a także z symboli religijnych.

Nie da się ukryć, że w naszym kraju Kościół zdaje się posiadać pewnego rodzaju płaszcz ochronny w sferze publicznej, polegający na tym, że w żaden sposób nie wolno nam podczas krytykowania Kościoła używać symboli z nim związanych. Co więcej, nie można z nich korzystać nawet w sferze artystycznej, jeżeli przy okazji nie wychwalamy wiary katolickiej. I właśnie na ten problem uwagę słuchaczy starał się skierować Jan Hartman.

Jan Hartman o tym, że Kościół katolicki nie ma żadnej taryfy ulgowej

Wśród wielu osób obecne jest przeświadczenie, że wobec Kościoła, jak i samej wiary, trzeba odnosić się z góry narzuconym szacunkiem. Jednak filozof Jan Hartman zaznacza, że Kościół nie ma żadnego prawa do tego typu szacunku. Bo w końcu to z ust księży tak często można usłyszeć mocne słowa krytyki wobec innych religii, jak i ideologii sprzecznych z założeniami wiary katolickiej.

 - Kościół nie ma prawa do szacunku. Nie ma czegoś takiego jak prawo do szacunku. Nie ma czegoś takiego, jak wyłączenie prawa do krytyki. Również surowej krytyki, również krytyki przepojonej ironią, idiosynkrazją, niechęcią. Można kościół parodiować, można biskupów przedstawiać na sposób satyryczny, tak jak polityków - mówił Jan Hartman.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Oczywiście Hartman stawia również granicę, której nie można przekroczyć w ramach tej krytyki, ponieważ w takim wypadku byłby to już czyn karalny. Za przykład podaje, chociażby publiczne łamanie krzyża i nawoływanie do palenia katolików na stosach, tak jak to czyniono z niekatolikami wieki temu.

Jednocześnie filozof poddaje pod wątpliwość samą moralność Kościoła, wskazując na fakt, że wiara katolicka wynosi swoich wyznawców ponad innych ludzi i przepełniona jest pychą. Hartmanowi chodzi wprost o fakt, że chrześcijaństwo samo siebie stawia na piedestale, jako tę najlepszą wiarę, która jest najbliżej Boga, a także tej, która w największym stopniu oddana jest pomocy człowiekowi, a przecież to właśnie historia tej religii przepełniona jest zbrodniami i wojnami.

Oprócz Jana Hartmana na debatę telewizji WTV udało się zaprosić również Elżbietę Podleśną i Szymona Niemca, którzy są szeroko rozpoznawalni w polskich mediach. Dodatkowo sama debata przebiegała w bardzo kulturalny sposób, w przeciwieństwie do tego, co prezentują często nasze stacje telewizyjne. Jest to pierwsza tego typu debata, jednak już teraz zapowiedziano cały cykl, który bez wątpienia będzie wart zobaczenia. Wszystkie będą dostępne na kanale Telewizji Internetowej WTV, który znajdziemy na platformie Youtube.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szok! Znana aktorka PRZESADZIŁA z operacjami plastycznymi. Gwiazda STRASZY wyglądem i nie przypomina dawnej siebie. Fani są PRZERAŻENI
  2. Legendarna dziennikarka TVP zmarła w zupełnym zapomnieniu. Kochały ją miliony widzów, przegrała walkę z okrutną chorobą
  3. Mieli 15 wolnych łóżek, odesłali go do innego szpitala. Wstrząsające doniesienia, nie żyje Marcin
  4. 5-letnie dziecko budzi się po operacji samotne i przerażone. Jego prośba rozrywa serce
  5. Tragiczna śmierć 22-latka. Wszystko przez napój, który codziennie piją miliony
  6. Kobieta otworzyła listonoszowi drzwi, a potworny odór ściął go z nóg. Gdy przyjechali policjanci, aż pobledli
      

źródło: WTV

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News