Zaaranżuj swój balkon. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę, żeby kwitły do jesieni?

Zaaranżuj swój balkon. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę, żeby kwitły do jesieni? Źródło: pixabay.com/IndiraFoto

Jakie kwiaty sadzić na balkonie, żeby przyjemnie go zaaranżować? Wiele osób chciałaby móc cieszyć się własnym ogrodem, jednak mieszkając w centrum miasta trudno to pogodzić. Jakie kwiaty posadzić na niewielkim balkonie, by tworzyły cichy zakątek w miejskiej dżungli?

Jakie kwiaty sadzić na balkonie i w czym? Balkony są przeważnie dobrze nasłonecznione i nie warto sadzić tam kwiatów, które nie lubią być długo na słońcu, ponieważ szybko będziemy musieli się z nimi pożegnać, bo najzwyczajniej zmarnieją. Jakie rośliny najbardziej nadają się do posadzenia w donicach, abyśmy mogli cieszyć się nimi aż do jesieni?

Jakie kwiaty sadzić obok siebie? Takie, aby kwitły od wiosny do jesieni

Na balkon zazwyczaj wybieramy rośliny jednoroczne, ponieważ po przekwitnięciu nie musimy przechowywać ich w cieplejszym miejscu w domu. Jeszcze przed założeniem balkonowego ogródka musimy mieć na uwadze warunki atmosferyczne, które tam panują, a także czas, jaki w przyszłości poświęcimy na pielęgnację kwiatów. Niektóre rośliny są stworzone do bycia na słońcu, niektóre wręcz przeciwnie, uwielbiają cień lub półcień. Niedopasowane do nasłonecznienia rośliny będą słabiej kwitły lub ulegną poparzeniom słonecznym. 

Wszyscy posiadacze balkonu chcą cieszyć się kwitnącymi roślinami jak najdłużej, więc warto patrzeć również na długość ich kwitnięcia, najlepiej od wiosny do późnej jesieni. Możemy wyhodować kwiatka z małego nasionka lub też zdecydować się na trochę większą sadzonkę. Do kwiatów tak zwanych wiecznie kwitnących należą: pelargonia wisząca, lobelia, fuksja, begonia, aksamitka, smagliczka, żeniszek, niecierpki i bacopa. Warto skupić się również na tym, jak dana roślina się rozrasta, by nie zabierała miejsca tej rosnącej obok.

Kierując się powyższymi wytycznymi, możemy na balkonie zasadzić praktycznie każdy rodzaj rośliny: zioła, kwiaty jednoroczne, byliny, warzywa, a nawet iglaki, jeśli tylko dobierzemy odpowiednio dużą donicę lub skrzynię. 

Jakie kwiaty sadzić na balkonie w słonecznym kwietniu?

Jakie kwiaty posadzić na balkonie zachodnim lub południowym, który przez większość dnia jest dobrze nasłoneczniony? Które kwiaty najbardziej lubią słońce? Zbyt intensywne słońce może powodować u niektórych roślin poparzenia liści i nadmierną utratę wody z podłoża. Do najpopularniejszych z tego rodzaju należą przede wszystkim pelargonie, surfinie, begonie i nasturcje. To przyjemność nie tylko dla właściciela balkonu, ale również przechodnia oglądającego balkon z ulicy.

Kwiaty, które będą kwitły przez długie miesiące, a przy tym nadają się na balkon zachodni lub południowy to: aksamitka, aster chiński, celozja, cynia wytworna, gazania, groszek pachnący, kobea pnąca, a także kapusta ozdobna, która robiła prawdziwą furorę tej zimy. 

  1. Zbliża się Dzień Ziemi. Poznaj ciekawostki i informacje na jego temat
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Kiedy i o której jest Godzina dla Ziemi 2019? To już niebawem
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News