Wraz z końcem wakacji odżywa kwestia reformy sądownictwa i zawetowanych przez prezydenta ustaw. Po wznowieniu obrad Sejmu podjęte zostanie głosowanie nad odrzuceniem tych wet. Patryk jaki zadeklarował już swoje stanowisko w tej sprawie.

Wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki był gościem Radia ZET. Podczas audycji zapytany został o swoje stanowisko wobec postawy prezydenta w sporze o reformę sądownictwa. Prezydent zawetował ustawy o i SN oraz złożył do nich osobiste poprawki. Okazało się, że Jaki twardo trzyma stronę rządu i podczas głosowania nad odrzuceniem prezydenckiego weta, zagłosuje za.

Chciałbym odrzucenia weta – powiedział wiceminister.

Zgodnie z ustawą zasadniczą z 1997 roku Sejm może odrzucić weto prezydenta RP. Zgromadzenie ma taką możliwość przy 3/5 głosów poparcia, obradując w warunkach kworum, czyli w obecności ponad połowy posłów.

Andrzej Duda opóźnieniem reformy i stanowczym sprzeciwem wobec rządu Beaty Szydło sporo zyskał w oczach polskiego społeczeństwa. Nie jest to jedyny ruch prezydenta mający na celu zwiększenie jego roli kosztem rządu i Sejmu. Na przyszły rok zaplanował referendum nad zmianami systemowymi, dającymi mu większą władzę.

źródło: wp.pl

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

...

Zobacz również