Jak umierał Jezus? "Czuł niewyobrażalny ból"

Jak umierał Jezus? "Czuł niewyobrażalny ból" Źródło: Pixabay.com/amurca

Jezus Chrystus i jego śmierć na krzyżu są dziś upamiętniane w ramach Wielkiego Piątku. To niezmiernie istotny dzień dla chrześcijan. Na bazie relacji ewangelistów i badaczy Biblii wiemy, że Chrystus umierał w potwornym bólu.

Jezus został pojmany tuż przed świętem Paschy. Żydzi wydali go Rzymianom, by ówcześni władcy ziemi świętej ukarali samozwańczego zbawiciela. Tak opisywali go ówcześni.

Jak cierpiał Jezus? Czuł niewyobrażalny ból

Po ostatniej wieczerzy i zdradzie Judasza śpieszono się, by osądzić Chrystusa. W asyście straży Jezusa pojmano wieczorem. Sądzony był wieczorem. Miał być ukarany zgodnie z prawem rzymskim - przez ukrzyżowanie, a nie ukamienowanie.

Namiestnik Cezara, Poncjusz Piłat, opierał się przeciwko woli Żydów. Nie przekonywały go oczekiwania ludu, który domagał się kary śmierci dla Jezusa. Pod ich naciskiem i zarzutami iż "nie jest przyjacielem cezara" wysłał wpierw skazanego na karę biczowania. 

Był to prawdziwie krwawy eksces. Nasze współczesne wyobrażenie biczowania kojarzymy m. in. przez film "Pasja". Specjaliści są zgodni, że Jezusa bito naprzemienne, narzędziami z metalowymi i ostrymi końcówkami. Unikano zbyt mocnych ciosów na wysokości klatki piersiowej, co mogło zakończyć się przedwczesną śmiercią. 

Na krwawej chłoście nie skończył się tamten dzień. Lud był żądny krwi i oczekiwał ukrzyżowania Jezusa, mimo to, że ten słaniał się na nogach. Jego męczarni dopełniła droga krzyżowa, aż na wzgórze Golgota. Liczyła kilkaset metrów, ale krwawiący i obciążony krzyżem Jezus upadał w jej trakcie trzy razy. 

Twarzy Jezusa była pełna obrzęków, z pękniętymi łukami brwiowymi. Jezus miał złamaną kość jarzmową oraz sporo śladów po koronie cierniowej. Kolce wbijające się w czaszkę musiały wywołać straszliwy, niewyobrażalny ból.

Na miejsce śmierci dotrze miał w samo południe. Według Ewangelii świętego Jana, gdy Chrystus dogorywał rzekł ostatkiem sił:

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Jestem spragniony.

Podano mu do ust nasączoną gąbkę na kiju. Po skosztowaniu stwierdził słynne "Wykonało się".

W tym momencie nad Golgotą nastała ciemność. Ewangeliści Mateusz i Marek opisują jak po śmierci Jezusa rozdarła się zasłona Przybytku w jerozolimskiej świątyni. Pierwszy z nich wspomniał też o trzęsieniu ziemi. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzieci Barbary Brylskiej były całym jej światem. Jedyna córka zmarła tragicznie
  2. Aktorka urodziła bliźnięta w wieku 60 lat. Nie dostała nawet zasiłku
  3. To zdjęcie księżnej Diany przeszło do historii. Nikt nie zauważył jednego szczegółu
  4. 22-letnia Anna zmarła podczas stosunku. Porażająca tragedia
  5. Dowbor po kilku miesiącach odwiedziła rodzinę, której remontowała dom. Dramatyczny widok, prawie się popłakała
  6. Porażające słowa Jackowskiego o pożarze Notre Dame. Jasnowidz ostrzega, to dopiero początek koszmaru

źródło: Onet, Ewangelia

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News