Jak się ubrać w góry? Najczęstsze błędy turystów

Jak się ubrać w góry? Najczęstsze błędy turystów Źródło: pixabay/sulox32

Jak się ubrać w góry? Jakich błędów przy doborze stroju nie powinniśmy popełnić, wybierając się na górskie wycieczki? Najważniejsze są oczywiście odpowiednie buty, ale właściwa kurtka i spodnie również mają duże znaczenie. Udzielamy wskazówek odnośnie do odpowiedniego ubioru przed wyruszeniem na górski szlak.

Jak się ubrać w góry: jakie buty, kurtka i spodnie? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, ponieważ wyposażenie się w odpowiedni strój w góry to podstawa udanej i bezpiecznej wycieczki.

Jak się ubrać w góry? Buty do chodzenia, kurtka i inne ważne elementy

Na górskim szlaku na turystów czeka wiele wyzwań. Odpowiednie przygotowanie pod kątem sprzętu i ubioru w dużej mierze pomoże nam im sprostać. Jak mówi stare przysłowie "Nie ma złej pogody w górach, jest tylko złe ubranie". Aura w górach zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Rano może powitać nas bezchmurne niebo i słońce, natomiast już po południu może zaskoczyć nas zachmurzenie i deszcz. To jeden z powodów, dla których nie powinniśmy bagatelizować sprawy ubioru w góry i odpowiednio przygotować się do wędrówki. Na szlak powinniśmy ubrać się na tak zwaną "cebulkę". Oto kilka najważniejszych wskazówek dotyczących niezbędnych warstw ubioru.

  • Bielizna termoaktywna - To nie tylko majtki i biustonosz. W jej skład wchodzą również kalesony, koszulki i spodenki. Mają one za zadanie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała oraz odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Ta funkcja jest niezwykle istotna, ponieważ już chwilę po rozpoczęciu wędrówki ciało zaczyna się pocić.
  • Warstwa ocieplająca - W górach potrafi być bardzo zimno, nie tylko podczas jednej pory roku. Nawet latem na wysokich szczytach możemy spotkać się z wyjątkowo chłodną temperaturą. Niezwykle ważne jest więc, aby zaopatrzyć się w warstwy ocieplające. Najpopularniejszym rodzajem tego typu odzieży są polary. Są to bluzy wykonane z włókien syntetycznych przepuszczających parę wodną. Materiał ten ma również wysoki poziom izolacji cieplnej.
  • Kurtka z membraną - Kurtka przeciwdeszczowa w góry, czyli tzw. hard shell ma za zadanie chronić przed wilgocią z zewnątrz i jednocześnie odprowadzać wilgoć twojego ciała.
  • Spodnie - Sprawa dolnej części ubioru jest zdecydowanie trudniejsza od pozostałych. O ile w dowolnej części podróży możemy ściągać górne warstwy, o tyle w spodniach musimy przejść cały szlak. Spodnie górskie mogą być przeznaczone na sezon letni i sezon zimowy. Spodnie na lato powinny być lekkie i przewiewne, najlepiej w opcji soft shell, czyli takie, które zapewnią komfort cieplny i w pewnym stopniu również uchronią przed deszczem. W sezonie zimowym powinniśmy postawić na spodnie typu hard shell. Jest to rodzaj spodni dodatkowo wzmocniony warstwą ocieplającą. W połączeniu z dobrą bielizną będą idealnym rozwiązaniem na zimowe górskie wypady.

Najważniejszym elementem górskiego ubioru są oczywiście buty. Nieprawidłowo dobrane obuwie to jedna z głównych przyczyn wypadków. 

Jakie buty w góry?

Obuwie górskie możemy podzielić zasadniczo na dwa rodzaje - podejściowe i wspinaczkowe. Te pierwsze powinny być lekkie i wygodne. W miarę sztywne półbuty z podgumowanym czubkiem to idealne rozwiązanie na podejścia, zejścia i łatwe wspinanie. Jeżeli zamierzamy wybrać się na długą podróż, której celem jest wspinaczka na wysoki szczyt, to nasze buty powinny być ciaśniejsze oraz sznurowane. Bardzo ważne są w tym przypadku również skarpety - powinny być grube, markowe i najlepiej zrobione z wełny.

Turyści często popełniają błędy, dobierając nieodpowiednie buty oraz kurtkę czy spodnie. W najlepszych wypadkach kończy to się zwykłym poślizgiem i upadkiem, w tych gorszych możemy być eskortowani przez GOPR prosto do szpitala. Zbyt cienkie ubranie jest też częstym powodem zaziębienia organizmu. Jak mawiają starzy górale - z górskimi wędrówkami nie ma żartów. Pamiętajmy o tym, aby przed wyjściem na szlak sprawdzić, czy nasz strój spełnia wszystkie wymagane kryteria.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Gdzie jechać na wakacje w tym roku? Warto już o tym pomyśleć
  2. Gdzie jechać na urlop z niemowlakiem? Trzeba dopasować wakacje do dziecka
  3. Gdzie na Urlop 2019? Zaplanuj go już dziś
  4. Kiedy zaczynają się wakacje studenckie? Są znacznie dłuższe niż uczniowskie
  5. Kiedy koniec roku szkolnego 2019? Uczniowie już się szykują
Następny artykuł