Wszyscy Polacy muszą to zrobić, a szykuje się prawdziwy koszmar. Przejdziemy przez piekło
Bartłomiej Chudy - 20 Grudnia 2018

Wszyscy Polacy muszą to zrobić, a szykuje się prawdziwy koszmar. Przejdziemy przez piekło

Jak rozliczyć PiT? - to pytanie w pierwszym kwartale każdego roku podnosi ciśnienie wielu Polakom. W najbliższym czasie stres będzie jeszcze większy, za sprawą zmian, które wprowadził obecny rząd. Wiele firm boi się najgorszego.

Jak rozliczyć PIT? Wielu pracujących Polaków stresuje się samą myślą o rozliczeniu tego podatku. Jednak nie ma zmiłuj - każdy legalnie pracujący w Polsce musi rozliczyć wspomniany podatek w rodzimym urzędzie skarbowym.

Dylemat Polaków wzbierze na sile. Jak rozliczyć PIT - nowe regulacje od 2019 roku

W najbliższym roku szykuje się rozliczeniowa rewolucja. Dzięki ustawie rządu PiS nawet 4 miliony Polaków może zostać rozliczonych przez same urzędy skarbowe. Jak przypomina serwis Money.pl skarbówki same wypełnią formularze, ale tylko w określonym przypadku - gdy pracowaliśmy przez cały rok podatkowy u jednego pracodawcy. Jest też drugi aspekt przyszłego rozliczenia PiT. Ustawodawca nie dał podatnikom wiele czasu do namysłu. To stawia firmy, zwłaszcza małe, w trudnej sytuacji. Z analiz portalu Innpoland.pl wynika, że co drugie przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 osób nie jest przygotowane do rozliczeń podatku PIT-u na nowych zasadach. Formularze podatkowe należy wysłać pracownikom nie do końca lutego, a stycznia. W kontekście wysyłania PIT-ów pocztą tradycyjną dłuższy termin był dla firm korzystny. Skrócenie deadline'u o miesiąc będzie dla przedsiębiorców wielkim wyzwaniem. Z badania firmy e-file, analizującej gotowość firm na nowe zasady rozliczeń, wynika że małe przedsiębiorstwa obawiają się przede wszystkim niewyrobienia się na czas. - Niemal połowa z nich (48 proc.) może nie zdążyć złożyć dokumentów - czytamy na Innpoland.pl. Przy średnich firmach podobny problem wyraża co trzecia z nich, najmniej komplikacji wywoła to w dużych zakładach (10 proc.).DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PieniądzeCo nam dało 500 plus? 8 zaskakujących efektówCzytaj dalej
O tym, że PIT-y "nie poczekają", wiemy nie od dziś. Za niezłożenie w terminie formularza przez podatnika, jak i niewysłanie w terminie rozliczenia przez pracodawcę i jednemu i drugiemu grozi kara grzywny - za wykroczenie, a w skrajnych przypadkach nawet więzienie. Grzywa uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia. W tym roku wynosi ono 2,1 tys. zł brutto. W przełożeniu na karę ta ostatnia wynosi w swej maksymalnej wysokości 10,5 tys. zł. Przy braku uregulowania podatku w kwocie powyżej 10 tys. zł mówimy już o przestępstwie skarbowym.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rząd PiS zwiększy podatki dla bogatych i zlikwiduje PIT oraz składki ZUS
  2. Dobrze Ci się powodzi? Rząd PiS zadba, żebyś za to zapłacił. Wchodzi nowy podatek
  3. Podatek PIT już nie będzie taki sam. Porażająca decyzja PiS
  4. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
WrocławNajbogatsze polskie miasta. One dostają najwięcej pieniędzy [RANKING]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News