ogień
Fot Pxhere.com
Mikołaj Pilecki - 31 Grudnia 2018

Jak przygotować psa na Sylwestra? Zadbaj, by czuł się bezpiecznie

Jak przygotować psa na Sylwestra, by nie czuł się zagrożony i nie wpadał w panikę? Istnieje wiele skutecznych sposobów, lecz najpierw należy odbyć wizytę z pupilem u lekarza weterynarii. Pamiętajmy, czworonogi to nie ludzie i nie potrafią zracjonalizować noworocznego hałasu.

Jak przygotować psa na Sylwestra, czyli na okres, w którym jest wyjątkowo narażony na przerażające go bodźce, będące dla niego niezwykłą traumą? Oczywiście nie wszystkie zwierzęta reagują na wybuchy fajerwerków strachem i paniką, pamiętajmy jednak, że każdy pies może w ciągu swojego życia zmienić nastawienie do eksplozji.

Jak przygotować psa na Sylwestra?

Niezależnie od tego, jak pupil reagował na sylwestrowe wybuchy w poprzednich latach, wymaga wizyty u weterynarza, którzy najlepiej wie, jak się nim zając pod kątem zdrowia psychicznego. Specjalista podpowie także, czy stosować jakiekolwiek środki farmakologiczne oraz jak zmniejszyć dostęp niepożądanych bodźców.

Domowe sposoby na uspokojenie psa

Najlepszym sposobem na przygotowanie psa na Sylwestra jest stopniowe przyzwyczajanie go do hałasów. By to zrobić trzeba po powodować hałas. Najlepiej jest to robić za pomocą telewizji, radia i systemów grających. Kilka dni przed Sylwestrem należy wystawiać zwierzę na głośne dźwięki z różnych źródeł na raz. Dosłownie chodzi o pozostawienie wymienionych wyżej urządzeń głośno włączonych. Powszechnie wiadomo, że puszczanie fajerwerków zaczyna się na wiele dni przed 31 grudnia. W sytuacji nastania u czworonoga stresu nie należy reagować na niego zbytnią troską i uspokajaniem. Najlepiej wręcz udawać, że nic się nie dzieje i odwracać jego uwagę zabawą lub oferowaniem czegoś do jedzenia.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Pola Raksa"Czterej pancerni i pies": Gdzie zniknęła Pola Raksa? Nieznany los gwiazdyCzytaj dalej

Pies szczeka na petardy

Jeśli pies po prostu szczeka na petardy i nie wykazuje strachu, nie należy zachowywać się nadopiekuńczo. Nie oznacza to jednak, że można odstąpić od opisanej wyżej procedury. Im bardziej przyzwyczaimy zwierze do hałasów, tym lepiej zniesie Sylwestra.

Pies boi się huku

Siła wybuchów różni się od wagi i mocy zawartego w petardach ładunku. Czasem zdarza się, że mała petarda nie przestraszy psa, a większa wprawi go w panikę. Pamiętajmy, że nagła, zaskakująca eksplozja może zakończyć się dla psa nawet zawałem serca. Nie ignorujmy żadnego zagrożenia, nie wiemy przecież, jakie petardy zostaną użyte w sąsiedztwie. Odpowiedzialni właściciele psów nawet najodważniejszego pupila powinni przygotować na hałasy.

Tabletki uspokajające dla psa

Tabletki uspokajające dla psów nie są środkiem powszechnie dostępnym i należy otrzymać je od lekarza weterynarii. Po zbadaniu zwierzęcia i poznaniu jego temperamentu specjalista będzie wiedział, jaką dawkę mu przepisać, a także poinformuje o czasie podania specyfiku.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Sylwester w TVP zostanie zrujnowany? Siła wyższa jest nieubłagana
  2. Miłośnicy zwierząt oburzeni! W wigilijnej szopce stanęły... WYPCHANE zwierzęta!
  3. Właściciel Polsatu nie wytrzymał! Środowisko dziennikarskie w szoku
  4. Kim jest mąż Edyty Herbuś? Można się zdziwić
  5. Z kim ma dziecko Omenaa Mensaah? To jak wygląda i nazywa się jej syn, to dla wielu zaskoczenie
ZAMIANA
Kosmetyki rodem z PRLZapachy PRL-u. 12 kosmetyków, po które Polacy wciąż chętnie sięgająCzytaj dalej
źródło: Fakt.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News