Jak obchodzi się Wielkanoc na świecie? Niezwykłe zwyczaje

Jak obchodzi się Wielkanoc na świecie? Niezwykłe zwyczaje Źródło: pixabay.com/jill111

Jak obchodzi się Wielkanoc na świecie? Słynne powiedzenie mówi - co kraj, to obyczaj. Doskonale znamy polskie tradycje, a co z tymi w Czechach lub Meksyku?

Jak obchodzi się Wielkanoc na świecie? - zastanawiamy się, przygotowując się do świąt w domowym zaciszu. Wiemy, że nie wszędzie jest tak samo. Czym mogą zaskoczyć nas geograficzni sąsiedzi lub australijczycy?

Wielkanoc w Czechach

Wielkanoc u naszych południowych sąsiadów jest obchodzona podobnie. Są pisanki, dekoracje, śmingus-dyngus. Istnieje jednak kilka różnic. Popularnym wypiekiem, sprzedawanym masowo w Wielki Piątek jest biszkoptowy baranek, który potem gości na wielkanocnym stole.

Podobnie jak w polskich wsiach jeszcze kilkadziesiąt lat temu, Czesi oprócz polewania wodą biją dziewczęta pomlazkami - wierzbowymi gałązkami. Zwyczaj dotyczy tylko panien. Pary spotykające się w ten dzień (lub goście w czeskich domach) raczą się między innymi palenką - wódką pędzoną ze śliwek lub merunką - z moreli.

Dzieci, które naturalnie nie mogą pić alkoholu, w wielkanocny poniedziałek organizują szmigrus. To podobny do bożonarodzeniowego kolędowania zwyczaj, gdzie w zamian za piosenki i życzenia dobrobytu zbierają do koszyczków słodycze z odwiedzanych domów.

Relaks we Włoszech

Idąc dalej na południe, warto przyjrzeć się stołom w słonecznej Italii. We Włoszech popularnym świątecznym daniem jest jagnięcina lub baranina. Zamiast żurku spożywają rosół z tradycyjny pierożkami cappelletti. Na deser serwują colombę - ciasto w kształcie gołębia.

Warto nadmienić, że Włosi nie obchodzą śmingusa-dyngusa, ani nie chodzą święcić pokarmów w Wielką Sobotę. Symbolem świąt jest dla nich baranek.

Gorący Meksyk i huczne świętowanie

W Meksyku święta wielkanocne to nie tylko 2-3 dni wolnego. To aż 2 tygodnie odpoczynku od szkoły i pracy. Święty Tydzień rozpoczyna się wraz z Niedzielą Palmową. Podobnie jak w Polsce świętujący uczestniczą w procesji i święcą gałązki z palm, z których po spaleniu wykorzystuje się popiół do posypywania głów.

W Wielki Piątek w wielu miastach i wsiach odgrywane są sceny z męki pańskiej i ukrzyżowania. To powszechy zwyczaj w krajach Ameryki Łacińskiej. Niedziela Wielkanocna to święto z prawdziwym przytupem - do późnej nocy widać na niebie sztuczne ognie, a ludzie spotykają się przy budkach z jedzeniem. Po świętowaniu rozpoczyna się Tydzień Paschalny, który rówież wchodzi w część dni wolnych od pracy.

Australia pomaga bliźnim

Świąteczna niedziela zaczyna się dla Australijczyków śniadaniem odbywającym się w kościele. Wraz z duchownymi udział biorą najubożsi okoliczni mieszkańcy. Tradycyjnym posiłkiem jest wieprzowina i smażony kurczak z ziemniakami, marchewką i dynią. Dzieci, podobnie jak w Niemczech zajmują się poszukiwaniem jajek w ogrodzie.

Wielka Brytania i świąteczne zawody

W Anglii, a dokładnie w Preston nie tylko dzieci biorą udział w zawodach turlania jaj. Również dorośli organizują swoje małe turnieje. Jajko, które doturla się najdalej - wygrywa. W innych regionach popularne jest stukanie się jajem. Komu pęknie jajko, ten przegrywa.

Symbolem świąt jest zając - w dawnych czasach polowanie na zające zaczynało się właśnie w okolicach Wielkanocy.

Szwecja i wielkanocne czarownice

Kraje skandynawskie wypracowały sobie bardzo specyficzny zwyczaj. Małe dziewczynki przebrane za Påskkäringar ("wielkanocne wiedźmy") w Wielką Sobotę chodzą po domach i za małe dary w postaci kartek i życzeń oczekują datków w postaci słodyczy.

Powszechnie występującym zwyczajem jest dekorowanie gałązek brzozy wielokolorowymi piórkami. W Szwecji to sobota, a nie niedziela jest świątecznym dniem. Wtedy spożywa się obiad złożony z ryb i jajek. Dzieci nie muszą czekać do niedzieli - już w sobotę dostają jajka wypełnione cukierkami. 

Hiszpania wspomina mękę Chrystusa

W Hiszpanii bardzo dużą wagę przykłada się na sam fakt męki pańskiej niż na zmartwychwstanie. Wielki Czwartek i Piątek to dzień, w którym tak zwani picaos biczują się na upamiętnienie cierpienia Chrystusa. Na koniec zakrwawionym mężczyznom biorącym udział w specyficznym pochodzie zadawane są rany kawałkiem szkła - ludzie wierzą, że wtedy zła krew opuszcza ciało. W całym kraju są odprawiane procesje i przedstawienia.

Źródło: polki

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News