Jak leczyć nerwicę? Skuteczne i praktyczne sposoby

Jak leczyć nerwicę? Skuteczne i praktyczne sposoby Źródło: MaxPixel/Common

Jak leczyć nerwicę? Ta dolegliwość jest niestety coraz bardziej powszechna, nawet wśród osób dość młodych. Wiele osób cierpi na nią, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, To może być niebezpieczne nie tylko dla nich.

Jak leczyć nerwicę? Nie jest tak łatwo odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nerwica jest bardzo popularnym schorzeniem, na które może cierpieć nawet co czwarty Polak. Zwykle dotyka ona osoby w wieku między 25 a 45 lat, choć nie to jest jakąś sztywną regułą.

Nerwica jest zaburzeniem lękowym, które polega na niezrozumiałych, nagłych atakach lęku, obawy, które czasem są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jest to bardzo poważna dolegliwość i nieleczona może się z czasem nasilać.

Nerwica: co ją powoduje i jakie są objawy?

Bardzo często występuje u osób, które miały poważne problemy w rodzinie, lub pod wpływem innych wydarzeń zostały w jakiś sposób skrzywdzone psychicznie. U niektórych pojawia się również jako reakcja obronna na stres. Polega na zaistnieniu wewnątrz umysłu człowieka nieustannego konfliktu, który jest także nierozwiązywalny. Chory może przez to wyobrażać sobie rzeczy, których nikt inny ie potrafi zrozumieć, a także łączyć pewne elementy w sposób zupełnie abstrakcyjny. Może nawet sam nie zdawać sobie do końca sprawy z tego co robi.

Głównymi objawami nerwicy są koszmary senne, niepokój, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci, ale także nadpobudliwość i bezsenność. Do tego czasem dochodzą problemy z sercem, poceniem się, bóle głowy oraz mdłości.

Jak leczyć nerwicę bez leków?

Na nerwice oczywiście można dostać leki, jednakże z reguły działają one na skutki a nie na przyczynę. Leki nie pomogą na dłużej, a jedynie mogą pogłębić stan chorego.

Niezbędna jest w takim wypadku wizyta u psychologa - którego należy dobrać odpowiednio, ze względu na to że przez brak ustawy o zawodzie psychologa, nie wszyscy wykonujący ten zawód mają odpowiednią wiedzę.

Najważniejsze jest, aby osobie chorej przywrócić "ład i porządek" w głowie. Ważne jest wsparcie emocjonalne i spokojne pomaganie w radzeniu sobie z problemem. Pomagają do tego grupowe terapie. Jak w przypadku każdej choroby natury psychicznej należy zachować szczególną delikatność.

źródło: Medonet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News