Jak leczyć grypę? Skuteczne domowe sposoby

Jak leczyć grypę? Skuteczne domowe sposoby Źródło: pexels.com/Pixabay

Jak leczyć grypę? Znów męczy się gorączka i bóle stawów, a ból głowy nie pozwala na normalne funkcjonowanie? Nie musisz dłużej cierpieć, wystarczy poświęcić chwilę na zaznajomienie się ze starymi trikami. Już więcej nie sięgniesz po leki z apteki! Czy sposoby naszych prababć i matek działają? Ile jest w tym wszystkim prawdy?

Jak leczyć grypę? Każdy z nas na pewno już ją przechodził. Ciepła kołdra, masa tabletek na nocnym stoliku, gorąca herbata i stos chusteczek. Nie jest przyjemne odczuwać ból wstając z łóżka lub mieć problem z zasypianiem przez niekończący się, pulsujący ból głowy. Dzisiaj przedstawimy Ci kilka trików, które do tej pory są powielane w wielu domostwach, a sprawdzone przez nasze babcie!

Ale czym tak właściwie jest grypa? Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego to choroba, przenoszona z łatwością drogą kropelkową lub gdy stykamy się z zakażoną powierzchnią. Wirusy atakują nabłonek w naszych drogach oddechowych, który po czasie obumiera. To daje wirusom wolną drogę do zawładnięcia całym naszym ciałem. Oczywiście możemy na wszelki wypadek szczepić się co roku, ale co, gdy choroba zaatakuje znienacka?

Domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Zapewne każdy przynajmniej raz w życiu usłyszał, że podczas grypy należy się wygrzewać, pić herbatę z miodem i jeść czosnek. Ale ile w tym prawdy i jak możemy ulepszyć znane nam już sposoby?

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie odżywianie: kasze, ryże, cebula, niezastąpiony już czosnek, cytrusy - cytryny i pomarańcze oraz świeże lub suszone daktyle. Możesz postawić na takie dania jak tradycyjny rosół z ryżem i pieprzem lub lekkie zupy kremy z dodatkiem rozgrzewających przypraw - cynamon lub kurkuma będzie doskonałym wyborem. 

Tajne koktajle?

Tradycją jest już chyba picie herbaty z cynamonem, imbirem, cytryną, goździkami i miodem. Taki napój możesz bez problemu zrobić w domu. Niektórzy polecają dodawanie do herbaty pieprzu. Dziadkowie stosowali "zabójczy kieliszek" - wódkę z pieprzem.

Pamiętajmy, by nie dodawać miodu oraz cytryny do gorącej wody! Stracą wtedy swoje cenne właściwości, a nasz napój będzie bezużyteczny. Miód posiada właściwości antybakteryjne i stosowano go już w starożytnym Egipcie. Odczekaj kilka minut, gdy woda odrobinę ostygnie i wtedy dodaj wyżej wymienione składniki. Unikajmy jednak gorącego mleka z miodem. Mamy nie raz dawały nam taki napój gdyby byliśmy dziećmi. Mleko niestety ma właściwości zwiększające wytwarzanie kataru lub wydzieliny w gardle.

A co z ziołami? Pijmy napary z takich roślin jak czarny bez, lipa, liście malin. Jeśli posiadamy w swoim domu soki z tych pysznych wspomagaczy możemy je śmiało dodawać do herbaty (ciut ostudzonej). Szałwia w grypie także spełnia swoją rolę - płucząc nią gardło możemy śmiało zdać się na jej właściwości obkurczające i łagodzące ból gardła. Płukanie sodą oczyszczoną także ma swoje dobre skutki, jednak na ból i kaszel każda babcia poleciłaby niezniszczalny syrop z cebuli.

Podczas chorób ważna jest higiena - zmieniajmy pościel, ręczniki, bierzmy gorące prysznice, wietrzmy mieszkanie. To podstawowe, proste czynności, a znacznie przyspieszą wychodzenie z dolegliwości.

Źródło: Newsweek

Następny artykuł