Jak czyścić zamsz? Bez uszkodzeń i skutecznie

Jak czyścić zamsz? Bez uszkodzeń i skutecznie Źródło: flickr.com/Robert Sheie

Jak czyścić zamsz? Zamsz to jedna z trudniejszych do utrzymania w czystości tkanin - przez łatwe brudzenie się przysparza wielu problemów. Jak czyścić zamsz zachowując dobrą formę części naszej garderoby?

Jak czyścić zamsz? Zamsz to jedna z tych tkanin, które prezentują się bardzo elegancko. Tak dobrze, jak wyglądają na nas zamszowe buty lub zamszowy płaszcz, tak bardzo problematyczne staje się czyszczenie ubrań. Zamsz to tkanina, która źle znosi wilgoć, lubi się deformować gdy jest niewłaściwie przechowywana i bardzo łatwo zrobić rysy na jej fakturze. Niestety, uszkodzenia zamszu są nieodwracalne.

Jak czyścić zamsz domowymi sposobami

Oczywiście istnieją specjalne preparaty impregnujące zamsz, które można kupić na przykład u szewca, ale jak zadbać o zamsz bez potrzeby biegania do pralni z każdym mniejszym zabrudzeniem?

Zamszowe buty z łatwością można wyczyścić gumową szczotką i szczotką z twardym włosiem. Tego typu szczotki dostaniemy w większych sklepach obuwniczych lub u szewca. Na zabrudzone buty działa stary sposób naszych dziadków: pocieranie zanieczyszczonego miejsca gumką do zmazywania lub skórką od chleba (tą twardą stroną).

Woda z mydłem i octem pozwoli sprawnie pozbyć się zacieków na zamszowym obuwiu. Gdy buty wyschną po zastosowaniu tej mieszanki, wystarczy je potrzymać nad garnkiem z gotującą się wodą i potraktować gumową szczotką aby wyrównać koloryt.

Kolejną pomocną miksturą jest mieszanina sody oczyszczonej i mleka. Bawełniana szmatka zamoczona w szklance mleka z łyżeczką sody to szybki sposób na odświeżenie zamszu. Mokre miejsce wystarczy przetrzeć suchą ściereczką, a po wyschnięciu potraktować gumką do zmazywania.

Jak czyścić zamsz kurtka

Czyszczenie kurtki wykonanej z zamszu to dość czasochłonne zajęcie, ale jeśli nie chce nam się czekać aż pralnia zajmie się brudną robotą możemy zrobić to w domu. Zaczynamy od użycia wilgotnej gąbki z mydłem lub z innym delikatnym preparatem piorącym. Po lekkim pocieraniu zabrudzonego miejsca wystarczy "spłukać detergent" szczotką z miękkiego włosia, moczonej w czystej, letniej wodzie.

Gdy już zamsz wyschnie, materiał szczotkujemy gumową szczoteczką - pozwoli to na ujednolicenie koloru całego ubrania, a na koniec znów szczotkujemy na sucho szczotką z włosia.

Kołnierze, mankiety i inne elementy kurtki łatwo da się wyczyścić stosując metodę z papierem szklistym - odświeża zamsz, ale niestety ściera skórę, a częste stosowanie tego triku może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń.

Źródło: polki

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News