To koniec Kurskiego. Mają go dość nawet we własnym środowisku

To koniec Kurskiego. Mają go dość nawet we własnym środowisku

Jacek Kurski atakowany przez środowisko dziennikarskie. "Bezprawie, propagandę i niewyważony przekaz" zarzucają "Wiadomościom", głównemu programowi informacyjnemu TVP1, eksperci z Towarzystwa Dziennikarskiego. Oczekują oni dymisji prezesa TVP!

Jacek Kurski został prezesem Telewizji Publicznej zaraz po zmianie rządów w 2015 roku. Zasłynął jako utrwalacz "dobrej zmiany", czego efektem jest przekaz flagowego programu informacyjnego TVP, czyli wieczornych "Wiadomości". Nawet średnio rozgarnięty widz może dostrzec nierówne traktowanie opcji politycznych. Jak w soczewce widać to w "gorącym" czasie kampanii samorządowej. Rządzące w Polsce PiS zbiera prawie 3/4 czasu antenowego jeśli popatrzymy na tzw. setki (krótkie, ok. 10-sekundowe wypowiedzi).

Rządzący biorą przekaz. Przytłaczające proporcje

Z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego wynika, że przez dwa tygodnie października politycy PiS mieli 412 setek, opozycyjna Koalicja Obywatelska 123, a pozostali politycy zaledwie 5 proc. czasu antenowego. Rażąca dysproporcja, dotyczy jakby nie patrzeć medium publicznego, które zgodnie z przepisami powinno szczególnie odzwierciedlać wszelkie poglądy i opcje. Taki stan trwa jednak znacznie dłużej niż od blisko dwóch tygodni. Teraz jednak zdaniem Towarzystwa Dziennikarskiego granice zostały przekroczone. Środowisko dziennikarzy oczekuje odwołania samego prezesa Jacka Kurskiego. Jeszcze dotąd nie było tak głośnego i mocnego apelu ws. dymisji Kurskiego. Sprawa jest o tyle ważna, że o nieprawidłowościach mówią sami dziennikarze, a więc środowisko Jacka Kurskiego.

Jacek Kurski do dymisji?!

- Za sposób relacjonowania wyborów w „Wiadomościach” odpowiada kierownictwo TVP. Dlatego domagamy się zdymisjonowania prezesa TVP, jako odpowiedzialnego za nagminne łamanie ustawy o radiofonii i telewizji w okresie przed wyborami samorządowymi 2018 r. - czytamy w oświadczeniu TD w serwisie wirtualnemedia.pl. Telewizja odniosła się do wskazanych zarzutów. Szef "Wiadomości" Jarosław Olechowski odpowiedział, że stacja relacjonuje kampanię adekwatnie do aktywności kandydatów. - Kampanię przed wyborami samorządowymi relacjonujemy proporcjonalnie do aktywności kandydatów - zapewnił. Rzeczywistość jest jednak przejaskrawiona. Z raportu wynika, że przekaz jest tak jednostronny, że nawet krótszy czas poświęcany na wypowiedzi polityków PO uzupełniany jest ekspercką krytyką tej partii za jej poprzednie rządy. Platformę i PSL przedstawia się wyłącznie jako siły zła.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na Warszawie widać to najlepiej

Dobrym porównaniem jest tutaj przekaz kandydatów na prezydenta Warszawy, którzy w sondażach idą łeb w łeb. Rafał Trzaskowski obrywa za "całokształt" grzechów PO, z kolei Patryka Jakiego chwali się za działania w komisji reprywatyzacyjnej. Towarzystwo poinformowało, że "Wiadomości" łamią przepisy dotyczące radiofonii i telewizji. - W „Wiadomościach” nie ma pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności, wymaganych od mediów publicznych przez prawo. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, mająca zgodnie z Konstytucją czuwać nad przestrzeganiem prawa w mediach. Nie robi nic, by powstrzymać ten ostateczny upadek mediów publicznych; jej przewodniczący kandyduje zresztą z listy PiS w wyborach w Warszawie - stwierdzono w oświadczeniu.Najlepsze newsy dnia:

  1. Co na to Jacek Kurski?! Tajemnica nagiej sesji słynnej gwiazdy TVP wyszła na jaw
  2. Wyciekły kulisy wyboru Jacka Kurskiego na prezesa TVP! Ktoś bardzo mu pomógł
  3. Jacek Kurski pęka z dumy. Ogłasza niespodziewany sukces TVP!
  4. Wyznanie nauczyciela: „Przychodzę na lekcje pijany. Nikt mnie nie złapał”
  5. Szczeniak wlekł tylne łapki za sobą. To był ostatni moment na jego ratunek
Następny artykuł