Jan Gross na łamach niemieckiego dziennika Die Welt stwierdził, że Polacy, mimo że sami mają doświadczenia z przymusową emigracja ze swojego kraju to dzisiaj nie czują litości dla innych. Według historyka takie zachowanie Polaków to objaw wciąż żywego „polskiego antysemityzmu” i spuścizna po czasach nazistowskich .

Jak pisze Gross w swoim tekście w Die Welt, Polacy od wieków masowo emigrowali w poszukiwaniu spokoju od prześladowań a także szansy na lepsze życie.

Historyk nie omieszkał również przypomnieć o „polskim antysemityzmie”, którym w odniesieniu do tematu imigrantów z Bliskiego Wschodu tłumaczy sprzeciw polskiego społeczeństwa wobec przyjmowania tysięcy osób z muzułmańskich krajów ogarniętych wojną. Gross przekonuje, że Żydzi, którzy przeżyli Holocaust na wschodzie Europy musieli uciekać z tych terenów tuż po wojnie przed polskimi antysemitami. Ich celem – jak podkreśla historyk dla ukazania ogromu rzekomego polskiego antysemityzmu – były w tym przypadku Niemcy, które jeszcze niedawno urządzały Żydom Holocaust.

W tym przypadku historia nie jest żadną metaforą. Wręcz przeciwnie: korzenie postawy wschodniej Europy, która teraz pokazuje swoje ohydne oblicze, biorą się bezpośrednio z drugiej wojny światowej i z czasów tuż po jej zakończeniu. Polacy byli nie bez racji dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców – przekonuje Gross.

Jak dodaje nastawienie polskiego społeczeństwa do przyjmowania islamskich uchodźców nie zmieni się dopóty, dopóki polskie władze nie postarają się (jak Niemcy) o wyplenienie antysemityzmu i nazizmu z umysłów Polaków.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, dziennik.pl

Zobacz również