W mieście Hawidża na północy Iraku doszło do masowego mordu cywilów. Bojownicy samozwańczego kalifatu zabili tam 56 osób, które namawiały mieszkańców miasta, do opuszczenia go.

Hawidża jest zajęta przez Państwo Islamskie od czerwca 2014 roku. Od tamtego czasu w mieście panuje terror i regularnie przeprowadzane są pokazowe egzekucje. W jednej z ostatnich zginęło 85 osób.

W grupie 56 zamordowanych 52 osoby stanowiła młodzież, która najaktywniej działała w sprawie organizacji opuszczenia miasta. Bojownikom udało się udaremnić plany całej grupy i w sobotę wieczorem dokonano masowej egzekucji. Cztery najstarsze osoby zastrzelono, podczas gdy 52 młodych spalono żywcem.

4. sierpnia doszło bowiem do udaremnienia próby ucieczki z miasta. Dzihadyści wzięli wtedy do niewoli 3 tys. osób. Po krótkim dochodzeniu odnaleźli wśród nich osoby najaktywniej działające w sprawie ucieczki z Hawidży.

Islamiści nie pozwalają cywilom na opuszczanie zajmowanych przez siebie terenów, ponieważ ci są im potrzebni. Ekstremiści korzystają z cywilów jak z taniej siły roboczej, a podczas akcji zbrojnych wykorzystują ludzi jako żywe tarcze.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: pl.sputniknews.com
pt

...

Zobacz również