IPN pracuje nad śledztwem dot. największego ludobójstwa na Polakach przed II Wojną Światową

IPN pracuje nad śledztwem dot. największego ludobójstwa na Polakach przed II Wojną Światową Źródło: źródło: wikimedia.org/Adrian Grycuk

Represje z przyczyn politycznych i narodowościowych były głównym trzonem tzw. operacji polskiej, jaką przeprowadziło w latach 1937-1938 NKWD na Polakach mieszkających w ZSRR. W wyniku tej operacji śmierć poniosło ponad 111 tys. polskich obywateli Związku Radzieckiego. IPN przygotowuje się do wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Dzięki dokumentom, które trafiły do IPN w piątek, zaczęły się prace nad przygotowywaniem śledztwa w sprawie "operacji polskiej". Z kolei na początku przyszłego roku dowiemy się kiedy Instytut zajmie się wszczęciem postępowania karnego dotyczącego zbrodniczego działania NKWD.

Andrzej Pozorski, który stoi na czele Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zdania, że "operacja polska" była największą zbrodnią dokonaną na Polakach w dziejach naszego narodu. Zdaniem Pozorskiego, postępowanie karne, jakim zajmie się IPN, będzie jednym z najważniejszych w historii Instytutu.

 - Na początku przyszłego roku podejmiemy decyzję o wszczęciu postępowania karnego w tej sprawie, które będzie jednym z najważniejszych, jakie do tej pory prowadziła prokuratura Instytutu - mówi Andrzej Pozorski.

Co ciekawe, nigdy przedtem IPN nie miał okazji rozpatrywać spraw związanych z mordowaniem Polaków przed II Wojną Światową. Dopiero nowelizacja ustawy o Instytucie zwiększyła zakres jego badań przenosząc granicę z 1939 roku do 1917 roku.

"Operacja polska" zaczęła się po tym jak w 1937 roku Nikołaj Jeżow, szef NKWD, wydał Rozkaz Operacyjny nr 00458. Ten był podstawą do przeprowadzenia akcji masowych aresztowań, które w większości kończyły się karą śmierci. Gehenna Polaków zamieszkujących ZSRR trwała przez kolejny rok - aresztowano 139 835 osób, z czego 111 091 straciło życie.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: wprost.pl pt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News