Jak informuje portal Interia, sprawa dotyczy 11 miejscowości w Polsce. W sumie skażona woda dostarczana jest do prawie 3,5 tys. Polaków. Władze alarmują, by nie spożywać wody dostarczanej przez wodociągi. Komunikaty pojawiły się m.in. na stronach samorządów.

Ostrzeżenia wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach. Stwierdzono brak przydatności do spożycia wody, która mieszkańcom 9 miejscowości w gminie Piekoszów i 2 w gminie Chęciny dostarczana jest z ujęcia Nordkalk w Miedziance.

Interia: 11 miejscowości ze skażoną wodą

Jak informuje portal Interia, chodzi o ponad 2,8 tys. mieszkańców gminy Piekoszów oraz kolejne ok. 450 osób w gminie Chęciny. Skażona woda dostarczana jest do miejscowości: Skałka, Osiedle Skałka, Bławatków, Lesica, Zajączków, Wierna Rzeka, Wesoła, Młynki, Gałęzice (gm. Piekoszów) i Miedzianka Charężów (gm. Chęciny).

W wodociągu, którym woda z Miedzianki dostarczana jest do tych miejscowości, odkryto bakterie z grupy coli. W związku z powyższym woda nie nadaje się do spożycia. Inspektor Sanitarny ostrzega, by nie stosować wody do picia, przygotowywania posiłków i mycia warzyw i owoców. Ponadto – jak zaznacza Interia – nie należy stosować wody także do celów higienicznych, zwłaszcza mycia naczyń, higieny jamy ustnej i mycia małych dzieci.

Samorządy muszą interwenciować

Już niebawem urzędnicy mają dopilnować, by mieszkańcom miejscowości pozbawionych zdatnej do spożycia wody dostarczono wodę pitną. Najprawdopodobniej będzie się to odbywało przez przyciągnięcie na ich teren beczkowozów.

Wodociągi mają zostać oczyszczone, zdezynfekowane i przepłukane. Do czasu przeprowadzenia tej procedury, wody z kranu stosować do celów spożywczych i higienicznych nie wolno.

Bakterie coli mogą do wodociągów przenikać m.in. z nieszczelnych szamb. Prócz tego prawdopodobnym powodem zanieczyszczenia ujęć wody i wodociągów mogą być też zanieczyszczone grunty. Wody skażonej bakteriami coli nie należy spożywać. Grozi to między innymi dolegliwościami żołądkowymi.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Piorunujący zwrot ws. choroby Kory
  2. Obrzydliwe. Ministerstwo Zdrowia ZDEFRAUDOWAŁO pieniądze na chore dzieci
  3. Gwiazda Polsatu i TVN szokuje. Straszna choroba powróciła, nie ma sił z nią walczyć

Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]


16 sławnych mam, które urodziły po czterdziestce [ZDJĘCIA]