4 aktywności, które obniżają inteligencję. Lepiej nie rób tego sobie i innym

4 aktywności, które obniżają inteligencję. Lepiej nie rób tego sobie i innym Źródło: pixabay.com/SanderSmit

Inteligencja wcale nie spada przez oglądanie bezcelowych seriali i czytanie brukowców, jak sądzi wiele osób. Punkty IQ zależą od codziennego stylu życia. Naukowcy opublikowali wyniki ważnych badań i wiadomo już, co wpływa na kondycję mózgu.

Inteligencja kształtuje się wraz z człowiekiem. Jeśli od małego doświadczaliśmy mnogości bodźców, mózg rozwijał się prawidłowo i wykorzystywał wszystkie swoje zasoby. Również w dorosłym życiu można wpływać na wysokość IQ - trzeba tylko zwrócić uwagę na 4 codzienne czynności.

Inteligencja - jak o nią dbać?

O inteligencję można dbać wychowując własne dzieci. Okazuje się, że klapsy otrzymywane przez maluchy miały spory wpływ na wynik IQ w dorosłym życiu. Naukowcy wykonali testy dwóm grupom wiekowym: dzieciom w wieku 2-4 lat i 5-9 lat. Były to dwa badania z 4-letnim odstępem. Te starsze dzieci, które otrzymywały klapsy, miały aż o 3 punkty niższe IQ niż niebici rówieśnicy. Z kolei u młodszych punkty IQ były średnio o 5 jednostek mniejsze niż u dzieci wychowywanych bez przemocy. Badanie dokładnie pokazało, że kraje, w których przeważają kary cielesne, mają niższe społecznie IQ.

Słabe światło ma się do inteligencji bardziej, niż sądzimy. Kiepskie oświetlenie skutkuje zmniejszoną zdolnością do zapamiętywania. Badania zostały przeprowadzone na 2 grupach szczurów. Jedne funkcjonowały przy normalnym świetle w dzień, a drugie przy bardzo słabym. Po miesiącu badań te wystawione na słabe światło straciły aż 30 procent możliwości swego hipokampa, czyli rejonu mózgu odpowiedzialnego za pamięć i możliwość uczenia się.

Na co jeszcze uważać, jeśli chcemy utrzymać mózg w dobrej formie?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wiadomo, że nikt nie jest niezastąpiony, lecz czasami bierzemy na siebie wiele rzeczy naraz. Wielozadaniowość wymaga ogromnego skupienia, lecz okazuje się, że ludzie odnoszą więcej sukcesów kiedy robią zaplanowane rzeczy po kolei, a nie w jednym momencie. Naukowcy z Instytutu Psychiatrii w Londynie zauważyli, że takie działanie powoduje chwilowy spadek inteligencji o całe 10 punktów IQ. Nawet niewyspanie lub wypalenie marihuany nie miało takiego negatywnego efektu.

Dzisiaj grzeje: 1. Mąż porzucił ją, gdy była w 36. tygodniu ciąży. Otworzyła piekarnik w ich wspólnym domu i zamarła
2. Zwłoki przed siedzibą Polsatu! Nie żyje młoda kobieta

Tak banalna czynność jak prowadzenie samochodu również może mieć wpływ na nasz mózg. Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester wykazali, że kierowanie pojazdem powyżej 2 godzin dziennie zmniejsza IQ. W ciągu 5 lat przebadano pół miliona ludzi. U 93 tysięcy z nich, którzy przekraczali czas 2 godzin w aucie, wykazano stały spadek zdolności poznawczych.

>> Szalona promocja. Kup płytę Viki Gabor za 12,99 z darmową dostawą, trzeba się pospieszyć zanim zniknie <<

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dagmara z "Królowych Życia" zostanie gwiazdą "Rancza"? Jednym zdjęciem zelektryzowała fanów
  2. Edyta Górniak tuż przed finałem Eurowizji Junior wysłała do Viki Gabor jednoznaczną wiadomość. Gwiazda postawiła sprawę jasno
  3. Największy gwiazdor "Tańca z gwiazdami" zostanie tatą! Radosną nowinę przekazał wzruszającym zdjęciem
  4. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  5. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła

Źródło: Jest pozytywnie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News