informacje apel Kancelaria Premiera
Jakub Kaminski East News
Joanna Szwalikowska - 16 Listopada 2020

Pilny apel Kancelarii Premiera do Polaków. Jeżeli miałeś koronawirusa, musisz wiedzieć

Na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze pojawiły się bardzo ważne informacje dotyczące wszystkich osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały. Zaapelowano również o oddawanie osocza, komunikując jednocześnie, w jaki sposób działa taka terapia.

Kancelaria Premiera opublikowała w mediach społecznościowych informacje o tym, w jaki sposób możemy uratować życie innym ludziom i przyczynić się do walki z koronawirusem.

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeOd dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Ważne informacje dla wszystkich osób, które przeszły zakażenie koronawirusem

- Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś? Oddaj osocze i pomóż innym - apeluje Kancelaria Premiera na jednej z infografik opublikowanych na Twitterze. Osocze takich osób zawiera przeciwciała, które są w stanie wspomóc inne zakażone osoby w szybszym powrocie do zdrowia. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób, które przechodzą chorobę bardzo ciężko i wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Oddać osocze możemy w najbliżej znajdującym się Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów - czytamy na rządowej stronie internetowej.

Jeden ozdrowieniec może oddać osocze nawet kilka razy, oczywiście konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasu. Zaledwie jedna wizyta w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pozwala na pomoc w pokonaniu choroby aż trzem pacjentom!

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Kto może oddać osocze?

Osocze oddać mogą osoby:

  • w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2,
  • po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
  • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z 2017 poz. 1741).

Osocze pobiera się metodą plazmaferezy. Polega ona na pobraniu krwi, a następnie rozdzieleniu osocza od pozostałych składników, które przetacza się z powrotem do tej samej żyły. Jest to zabieg bezbolesny, a także zupełnie bezpieczny. Trwa ok. 30-40 minut. Jednorazowo nie można pobrać więcej niż 750 ml osocza.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu niemożliwe jest pobranie osocza metodą plazmaferezy, pobiera się 450 ml krwi pełnej. Następnie z tej ilości otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

Następnym krokiem jest procedura redukcji patogenów, dzielenie na dawki od 100 do 250 ml i zamrażanie. W zależności od tego, ile przeciwciał neutralizujących wirusa się w nim znajduje, chorym przetaczane jest ok. 200-400 ml osocza.

Dzisiaj grzeje:

1.Od dzisiaj obowiązkowe testy na koronawirusa dla grupy Polaków. Niespodziewana wiadomość

2. Ferie zimowe 2021. Rząd odwoła coroczną przerwę w nauce? Już wszystko wiadomo

3. Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów

Przeciwciała neutralizujące wirusa, które zawarte są w osoczu, przetaczane są chorym pacjentom. Następnie eliminują one wirusa z organizmu chorego. Osoby zakażone bardzo często nie są w stanie samodzielnie wytworzyć przeciwciał lub dzieje się sto zbyt wolno, dlatego podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza proces obronny i powrót do zdrowia.

Terapia osoczem była już wielokrotnie stosowna przy zakażeniach innymi wirusami, jak np. EBOLA, koronawirus SARS (SARS-CoV), wirus grypy A (H1N1) czy wirus „ptasiej” grypy A (H5N1).Jest to jedna z najskuteczniej działających terapii przy zakażeniach wirusowych.

Informacje apel Kancelaria Premiera

Źródło: Twitter

Najlepsze newsy dnia:

  1. Starasz się schudnąć, ale nie udaje ci się osiągnąć efektów? Być może popełniasz 5 podstawowych błędów
  2. Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast
  3. Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęcia
  4. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  5. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  6. Ugryzła kawałek ogórka i natychmiast go wypluła. Popełniła najgorszy błąd dodając 3 składniki, które całkowicie zmieniają smak ogórkow
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska, Plejada, Instagram

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News