Informacje z rządu
Pikio.pl
Monika Majko - 1 Listopada 2020

Nieoficjalnie: rząd wprowadzi stan wyjątkowy lub klęski żywiołowej? Jest komentarz polityka

Informacje o możliwości wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej obiegły media. Polityk Prawa i Sprawiedliwości skomentował te doniesienia.

Informacje są niepokojące, jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości skomentował medialne doniesienia o możliwości wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej. Taka decyzja władz miałaby pomóc w walce z pandemią koronawirusa i poprawić stan zagrożenia epidemicznego w kraju.

Informacje są nieoficjalne, sprawę skomentował polityk PiS

Media obiegły nieoficjalne informacje o tym, że polski rząd planuje wprowadzenie w najbliższym czasie w kraju stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej. Taka decyzja miałaby pomóc w walce z dynamicznie rozwijającą się pandemią koronawirusa, która codziennie dotyka kolejne tysiące mieszkańców Polski.

Wprowadzenie któregoś z tych stanów w kraju zakłada skierowanie dodatkowych sił w celu uniknięcie kryzysu, ale będzie powodować również znaczne ograniczenie działalności firm oraz zawieszenie niektórych swobód obywatelskich. Stan klęski i stan wyjątkowy mogą być wprowadzone zarówno nana terenie całego kraju, jak i na wskazanych obszarach.

Już jutro wydarzy się w całej Polsce, obejmie każdy zakątek kraju. Mamy oficjalne potwierdzenieJuż jutro wydarzy się w całej Polsce, obejmie każdy zakątek kraju. Mamy oficjalne potwierdzenieCzytaj dalej

Nieoficjalne doniesienia medialne skomentował szef Komitetu Wykonawczego PiS, Krzysztof Sobolewski, który pojawił w piątek rano jako gość w radiowej Trójce. Polityk stanowczo zaprzeczył, jakoby rząd miał w planach podjać taką decyzję.

– Nie ma planów ani założeń o stanie wyjątkowym [...] Stan wyjątkowy wiązałby się z mnóstwem innych ograniczeń, nie tylko w sferze społecznej i gospodarczej – przekazał w Polskim Radiu Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Zarówno stan klęski żywiołowej, jak i stan wyjątkowy, wiążą się z dodatkowymi ograniczeniami

Decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej podejmuje rząd. Może on trwać do 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. W obecnej sytuacji mógłby zostać wprowadzony z powodu "masowego występowania chorób zakaźnych u ludzi", jednak wiązałby się z szeregiem ograniczeń i nowych wytycznych, które są zawarte w rozporządzeniu w tej sprawie, m.in. dawałoby rządowi możliwość wprowadzenia reglamentowania żywności i zakazu podnoszenia cen. Jednocześnie rząd musiałby też znieść ograniczenia dotyczące zgromadzeń religijnych.

W przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, wniosek składa rząd, a sama decyzja należy do prezydenta. Może on trwać do 90 dni i być przedłużony tylko raz, za zgodą Sejmu, na maksymalnie 60 dni. Stan wyjątkowy można wprowadzić w "sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, […] które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych".

Dzisiaj grzeje:

1. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

2. Jackowski miał porażającą wizję, wszystko ma rozegrać się już dziś. Pozostało tylko czekać, Polacy będą zrozpaczeni

3. Ludzie podstępem chcieli wejść na cmentarz, nie obchodzą ich zakazy. Niebywałe, do czego się posunęli

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, rząd ma prawo do zastąpienia władz samorządowych komisarzami. Dodatkowo istnieje możliwość ustanowienia godziny policyjnej, użycia wojska do tłumienia niepokojów oraz wprowadzenia zakaz zgromadzeń, imprez masowych i strajków, a także cenzura prewencyjna, kontrola rozmów telefonicznych i korespondencji (w tym również elektronicznej).

Wprowadzenie stanu wyjątkowego daje też rządowi możliwość zawieszenia praw obywatelskich oraz działalności wszelkich partii i stowarzyszeń, fundacji a nawet związków zawodowych. Eksperci wskazują, że przed podjęciem ostatecznej decyzji rząd powstrzymuje m.in. konieczność wypłaty odszkodowań, ponieważ według przepisów, władza musi wyrównać straty poniesione przez obywateli i firmy w związku z ograniczeniami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  3. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  4. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  5. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  6. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  7. Disney stworzyło robota, który wprawi Cię w zakłopotanie. Niesamowity realizm i przeszywające spojrzenie
  8. Kilka banalnych tricków sprawi, że mięso będzie zawsze kruche i soczyste. Nie ma nic prostszego
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Money/DoRzeczy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News