Immunitet (sędziowski, poselski itp) nie będzie już chronił przed karami dotyczącymi wykroczeń drogowych. Nowe przepisy funkcjonują od ubiegłej soboty.

Prace nad nowelizacją kilku ustaw ograniczającą immunitety w kontekście wykroczeń drogowych trwały już od 2013 roku jednak dopiero w tym roku wchodzą w życie po podpisaniu przez prezydenta.

Znowelizowane ustawy to ustawa o prokuraturze, o ustroju sądów powszechnych, o wykonywaniu mandatu posła i senatora, o ochronie danych osobowych, o Instytucie Pamięci Narodowej oraz o Rzeczniku Praw Dziecka.

Dotychczas było tak, że zgodę na pociągnięcie osób chronionych immunitetem musiał wyrazić sejm w przypadku posła oraz Rzecznika Praw Dziecka, GIODO i szefa IPN, w przypadku senatora Senat, a w przypadku sędziego czy prokuratora odpowiadali oni jedynie dyscyplinarnie.

Według znowelizowanych ustaw posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorowie, GIODO itp. wraz z przyjęciem przez nich mandatu za wykroczenie drogowe będą wyrażać automatycznie zgodę na pociągniecie ich do odpowiedzialności w tej właśnie formie.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: tvp info

...

Zobacz również