Konserwatywny metropolita Kalawrity i Ajalei, Ambroży, w specjalnym apelu do wiernych w związku z aktualną sytuacją w Grecji stwierdził, że z każdym dniem staje się coraz bardziej oczywistym, iż „imigranci przyjmowani przez Unię Europejską są najeźdźcami Grecji.”

Prawosławnego duchownego oburzyły słowa ministra z rządzącej w Grecji lewicowej partii Syriza. Polityk stwierdził, że dzięki imigrantom uda się rozwiązać problemy demograficzne kraju. Ambroży powiedział, że rząd jawnie wspiera „ludzi, którzy najeżdżają nasz kraj”.

Duchowny jest oburzony także zachowaniem samych imigrantów, którzy niszczą chrześcijańskie świątynie w pobliżu swoich obozów. Grek przytoczył wiernym kilka sytuacji. Kiedy jeden z biskupów Greckiego Kościoła Prawosławnego udał się do imigrantów żeby podarować im produkty żywnościowe ci zażądali od niego, aby na początku zdjął z głowy kamiławkę (nakrycie głowy noszone przez niektórych prawosławnych duchownych), ponieważ jest na niej krzyż. Druga historia tyczyła się zachowania muzułmanów w mieście Kavala. Przybysze usunęli ze ściany szkoły ikonę Matki Boskiej oraz zażądali, aby w pobliskiej świątyni nie używano dzwonów, dochodziło także do palenia świętych obrazów w ogniskach.

W ostatnim czasie muzułmańscy imigranci rozprzestrzeniali w Grecji ulotki w języku greckim. „Grecy, uwierzcie w słowa proroka Mahometa, aby uzyskać zbawienie. Do waszego kraju zawitała wojna. Krew będzie lać się strumieniami.” – głosiła broszura podpisana jako „Wojownicy Allaha”. W jednej z dzielnic Aten osoby posługujące się językiem arabskim podpaliły grecką cerkiew pw. Wszystkich Świętych.

Metropolita Ambroży podkreślił, że rząd zupełnie ignoruje powyższe wydarzenia, a w greckiej telewizji publicznej nadano w ostatnim czasie wiadomości w języku arabskim. Duchowny zapowiedział, że zarówno on, jak i jego wierni, nie zamierzają się poddawać w walce z „osobami, które celowo ściągają ludzi odmiennej kultury do Europy w celu zmienienia jej dotychczasowej tożsamości.”

Józef Gawron

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

źródło: rua.gr

...

Zobacz również