Ile zarabiają księża w Polsce? MOCNO się zdziwisz

Ile zarabiają księża w Polsce? MOCNO się zdziwisz

Wokół zarobków księży narosło wiele mitów. Różnią się one w zależności od wielkości parafii, czy stopnia, jaki posiada kapłan. Każda parafia musi utrzymać się sama a część składek odprowadzić do biskupa. Jak to jednak jest z zarobkami duchownych?

Zanim przejdziemy do zarobków polskich duchownych, zobaczymy jak sprawa ma się w przypadku naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech, wynagrodzenie katolickiego księdza może różnić się w zależności od landu oraz posiadanego stażu. Niemiecki "Bild" podaje, że w Bawarii pensja księdza wynosi od 4024 do 4969 euro brutto lub jak podaje inne źródło od 4270 do 5502 euro. W Kolonii, czyli jednej z najbogatszych archidiecezji na świecie, proboszcz dostaje pensję w wysokości od 3105 do 4742 euro brutto a wikariusz od 3052 do 4314 euro. Na dodatek każdy ksiądz ma prawo do mieszkania w budynku należącym do kościoła, a jeżeli nie chce skorzystać z tego przywileju, wówczas dostaje dodatek mieszkaniowy w wysokości 780 euro.

Ile mają duchowni w Polsce?

Środki, które proboszcz zbierze na tacę muszą wystarczyć na bieżące wydatki, a także składkę dla biskupa, która różni się w zależności od parafii. Proboszcz, jako datki własne może potraktować środki przekazane mu za odprawienie mszy św. w jakiejś intencji lub za udzielenie sakramentów.

Portal podsumowuje

Serwis naszemiasto.pl podsumował pensje kapłanów z różnych szczebli ich duchowej kariery. Wikary, który stawia pierwsze kroki w karierze z Mazowsza, otrzyma około 800 zł wypłaty miesięcznie, a starszy 1400 zł. Notariusz kurii biskupiej może liczyć na 2000 zł. pensji, czyli tyle samo ile dostaje kapelan w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Metropolita warszawski (aktualnie arcybiskup Kazimierz Nycz) może liczyć na 2 tys. zł. a kapelan więzienny otrzyma 2,2 tys. zł. Na 2,3 zł. może liczyć kapelan policyjny. Opolski proboszcz dostanie około 2,4 tys. zł. Im większe miasto, tym lepsze zarobki. Krakowski wikary otrzyma 3,5 tys. zł. a ten ze stolicy 3,7 tys. zł. Proboszczowie nie mogą narzekać na wypłaty. Proboszcz parafii wojskowej otrzyma 5,2 tys. zł. a opiekun parafii w Płocku około 5,3 tys. zł. Biskup polowy, stopnia generalskiego otrzyma wypłatę w wysokości około 10,7 tys. zł. źródło: Bild, naszemiasto.pl fakt.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News