Ile zarabia technik farmacji w Warszawie? Coraz mniej osób kończy studia farmaceutyczne

Ile zarabia technik farmacji w Warszawie? Coraz mniej osób kończy studia farmaceutyczne Źródło: flickr.com/kafka4prez

Ile zarabia technik farmacji w Polsce? Jak jego zarobki kształtują się zależnie od miejsca pracy? Czy to opłacalne zajęcie? W Polsce coraz częściej spotyka się właśnie techników farmaceutycznych, nie zaś magistrów farmacji. Chociaż niegdyś słowo "magister" było niemal synonimem aptekarza, dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Czy opłaca się kształcić w tym kierunku?

Ile zarabia technik farmacji? W dzisiejszych czasach zupełnie inaczej wygląda sytuacja związana z pracą w farmacji, niż przed laty. Dawniej było rzeczą oczywistą, że w aptece obsługuje nas magister farmacji. Doszło wręcz do tego, że sformułowanie "pani magister" niemal stało się synonimem aptekarki. Dziś coraz rzadziej spotyka się w tym zawodzie osoby z wykształceniem wyższym, a coraz częściej właśnie techników farmaceutycznych.

Kim zatem jest technik farmacji? Jest to osoba, która ukończyła 2-letnie studium policealne oraz odbyła 2-letni staż pracy w aptece ogólnodostępnej. Technik farmaceutyczny to tytuł zawodowy nieoznaczający bynajmniej wykształcenia wyższego. Może go uzyskać osoba, która nie ma studiów i po maturze odbyła odpowiednie kursy i praktyki.

Praca technika farmaceutycznego niemal nie różni się od pracy magistra farmacji. Ma jednak kilka ograniczeń - technik ma prawo wykonywać leki na podstawie receptury podanej przez lekarza, musi to jednak robić pod kontrolą magistra farmacji. Może wydawać leki klientom aptek, jednak nie dotyczy to kilku wyjątków:

  • określonych w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych substancji działających "bardzo silnie",
  • substancji odurzających,
  • substancji psychotropowych z grup I-N oraz II-P.

Ile zarabia technik farmacji na stażu?

Jak wspomniano wcześniej, pracownik, który chce zostać technikiem farmaceutycznym, zanim taki tytuł uzyska, musi ukończyć szkołę policealną i odbyć 2 lata stażu w aptece ogólnodostępnej. Konieczne też jest zdanie egzaminu państwowego.

Zanim zatem stanie się pełnoprawnym technikiem, konieczny jest staż. Ile zarabia technik farmacji na stażu? Jak informują sami technicy, ich pensje na stażu bynajmniej nie zachwycają. Okazuje się bowiem, że przez pierwsze dwa lata technik-stażysta zarabia najniższą krajową (obecnie to 2250 zł brutto, czyli ok. 1600 zł "na rękę"). W najlepszym razie zarobki mogą wynieść do nieco ponad 2300 zł netto.

Tymczasem po ukończeniu pierwszych 2 lat pracy, stawszy się "pełnoprawnym" technikiem możemy liczyć na pensję rzędu 2200-2700 zł "na rękę". Dopiero z wieloletnim doświadczeniem zarobki te wreszcie zaczynają rosnąć, chociaż okazuje się, że i tak kwoty nie są zachwycające.

Ile zarabia technik farmacji w Warszawie?

Jak w przypadku ogromnej większości zawodów, także i w tej sytuacji różnica wynagrodzeń wynikać może z uwarunkowań choćby regionalnych. Dane wskazują na to, że średnio technik farmacji zarabiał w 2017 roku 3700 zł brutto. Ta statystyka zbiera jednak zarówno młodych, jak i doświadczonych pracowników. Ponadto należy podkreślić, że średnią pensję zazwyczaj "zawyża" wąska grupa zarabiająca najwięcej. Tymczasem okazuje się, że 25% techników farmacji pobiera pensję rzędu 4200 zł brutto lub więcej.

Te kwoty oczywiście różnią się trochę między różnymi miastami. Najwięcej naturalnie zarabia się w Warszawie, w której te pensje zbliżone są do średniej krajowej, a nawet mogą być wyższe. Tymczasem są miasta, w których technik farmacji, nawet po wielu latach pracy, wciąż pobiera pensję zbliżoną do minimalnej krajowej.

Ile zarabia technik farmacji w aptece szpitalnej?

Praca w aptece szpitalnej, chociaż różni się znacznie od pracy w zwykłej aptece komercyjnej czy punkcie aptecznym, nie jest bynajmniej opłacana w jakiś szczególny sposób. Technik farmacji w aptece szpitalnej zarabia zatem porównywalnie do pracownika apteki.

Warto jednak zastanowić się nad studiami wyższymi. Farmaceuci ze studiami magisterskimi zarabiają znacznie lepiej od techników, rekordziści osiągają nawet wypłaty sięgające 7 tys. zł brutto. Ponadto w latach 2018/19 na poziomie ministerialnym podjęto decyzję o stopniowym wygaszaniu zawodu technika farmaceutycznego. W związku z tym już niebawem w ogóle nie będzie nowych przedstawicieli tego zawodu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia ratownik medyczny? Potrzebny zawód nie jest doceniany
  2. Ile zarabia fizjoterapeuta? Własny gabinet pozwala się dorobić
  3. Ile zarabia pielęgniarka w przychodni? Protest pielęgniarek jest zrozumiały
  4. Ile zarabia ortodonta w Polsce? Lekarze wyjeżdżają zarabiać za granicą
  5. Ile zarabia ginekolog? Niezwykle potrzebny zawód nie jest doceniany?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News