Ujawniono, ile zarobi nowo wybrany prezydent. Kwota robi wrażenie

Ujawniono, ile zarobi nowo wybrany prezydent. Kwota robi wrażenie Źródło: Pixabay.com pasja1000

Ile zarabia prezydent? To pytanie zadaje sobie wielu polaków. Dziś, czyli 12 lipca 2020 roku, obywatele wybiorą głowę państwa na kolejną kadencję, w sieci pojawiły się informacje o wysokości przyszłego wynagrodzenia nowego prezydenta.

Ile zarabia prezydent Polski? W sieci pojawiła się konkretna kwota, a suma robi wrażenie. Według szacunków przekazanych przez dziennikarzy portalu Business Insider Polska, jeszcze w tym roku domowy budżet nowej głowy państwa zasili ponad 80 tysięcy złotych.

Ile zarabia prezydent?

Obecna kadencja prezydencka kończy się z dniem 6 sierpnia 2020 roku. 12 lipca br. Polacy wybiorą kolejną głowę państwa. W drugiej turze głosowania obywatele mogą oddać głos na jednego z dwóch kandydatów - starającego się o reelekcję Andrzeja Dudę lub obecnie urzędującego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Portal Business Insider Polska opublikował wstępne szacunki dotyczące kwoty wynagrodzenia następnego prezydenta Polski. Jak wskazują dziennikarze, pensja głowy państwa składa się z trzech czynników: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz dodatku za wysługę lat. Dwie pierwsze składowe liczone są od ustalonego mnożnika kwoty bazowej, zapisanego w ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Wysługa lat natomiast liczona jest jako procent od wynagrodzenia zasadniczego i maksymalnie wynosi 20 procent.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Do końca 2020 roku prezydent może zarobić nawet ponad 80 tysięcy złotych

"Kwota bazowa" od której liczona jest kwota wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego określana jest w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy. W 2020 roku wyniosła 1789,42 zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie zakończyło się głosowanie Polonii w wyborach prezydenckich. Ogromne zaskoczenie
2. Nie żyje 46-latka. Tragedia na Lubelszczyźnie

Na tej podstawie dziennikarze wyliczyli, że miesięcznie głowa państwa w 2020 roku otrzyma 12 525,94 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego oraz 5368,26 zł brutto dodatku funkcyjnego. Łącznie będzie to Łącznie to 17 894,2 złotych, należy jednak jeszcze doliczyć do tego dodatek za wysługę lat. Wstępnie oszacowano, że nowy prezydent Polski może do końca roku zarobić nawet ponad 80 tysięcy złotych brutto.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Legia Warszawa świętuje mistrzostwo w wyjątkowy sposób. Wszystko wyglądało inaczej niż zawsze, zabawa potrwa do rana (WIDEO)
  2. Kelner zobaczył tajemniczą karteczkę na stoliku, od razu zaczął płakać. Powodem zostawiony obok rachunek klienta
  3. Pamiętacie "Cudowne lata"? Padniecie, kiedy zobaczycie, jak dzisiaj wygląda Kevin
  4. Smutne sceny w Tatrach. Koń przewrócił się podczas pracy, zatrważająca reakcja dorożkarza
  5. Chłopak z zespołem Downa zaprosił dziewczynę na szkolny bal. Po wszystkim napisała powalające słowa, wszyscy czytali je ze łzami w oczach
  6. Awantura w Polsacie, prawie doszło do rękoczynów. Widzowie zobaczyli wszystko, prowadzący bezradni

Źródło: Business Insider Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News