"Za granicą więcej zarobię". Nauczyciel zrezygnował z pracy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego

"Za granicą więcej zarobię". Nauczyciel zrezygnował z pracy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego Źródło: Unsplash/Icons8 team

Kwestia tego, ile zarabia nauczyciel, powoduje od jakiegoś czasu niemałe kontrowersje w polskim społeczeństwie. Nie tak dawno temu zakończył się strajk nauczycieli, ale wciąż w polskim systemie edukacji jest wiele luk i problemów.

To, ile zarabia nauczyciel, było jeszcze niedawno efektem sporu, zakończonego wszczęciem strajku nauczycieli. Placówki na chwilę przestały funkcjonować, a konsekwencje tego uczniowie odczuli dość szybko - przez długi czas nie było wiadomo, czy zostaną dopuszczeni do matury. W końcu strajk się zakończył, ale sytuacja nauczycieli wcale się nie poprawiła.

Nawarstwiające się problemy w systemie edukacji

Oliwy od ognia dolała kolejna reforma edukacji, w wyniku której usunięto gimnazja, przez co do klas licealnych trafili uczniowie z ósmych klas szkoły podstawowej oraz z trzeciej gimnazjum. W efekcie mamy rekordowe liczby klas pierwszych w szkołach średnich, a wielu uczniów narzeka na plany lekcji, w których kończą zajęcia w godzinach wieczornych. To oznacza, że nauczyciele również muszą pracować w takich godzinach.

Placówki zmagają się z brakami nauczycieli, a powodem problemów jest nie tylko nadmierna ilość klas, ale także niskie płace dla nauczycieli. Wielu z nich rezygnuje z pracy, przenosi się do placówek prywatnych, lub w przypadku nauczycieli języków - decydują się na bardziej opłacalną pracę tłumacza, lub wykonują swój zawód za granicą. O problemach poświadczają dyrektorzy szkół, nie tylko średnich, ale i podstawowych.

Ile zarabia nauczyciel? Nie mogą liczyć na godne pensje

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nauczyciel stażysta zarabia zaledwie około 1800 zł. Najlepiej opłacany nauczyciel dyplomowy niecałe 700 złotych więcej, bo dokładnie 2 493 zł. W Polsce podobne pensje można otrzymać w sektorze usług jako kelner czy kasjer, a to przecież na nauczycielach spoczywa odpowiedzialność za kolejne pokolenia. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nawałnica uderzyła w dom gwiazdora disco polo. Straty są bardzo poważne
2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

- Nie było jeszcze tak trudnego roku, jesteśmy załamani. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego nauczycielka, która miała uczyć w podstawówce hiszpańskiego, przyszła i oznajmiła, że będzie pracować jednak w szkole prywatnej, bo tam zarobi dwa razy tyle - opowiadała Bożena Bedzińska, dyrektorka szkoły podstawowej w Łodzi.

- Mnie pod koniec ubiegłego tygodnia nauczyciel hiszpańskiego powiedział, że jednak rezygnuje, a zastąpić go nie ma kim - potwierdziła nauczycielka z innej placówki.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Prezes ZUS ujawnia. Oto jak zgarnąć wyższą emeryturę
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Wiadomo, ile Krzysztof Jackowski wziął za poszukiwanie Piotra Staraka. Można się mocno zdziwić
  4. Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka
  5. Nie żyje gwiazda "Idola". Zginęła w tragicznych okolicznościach

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł