Nie chodzisz do kościoła? Nie szkodzi, księża żądają 100 zł za każdą niedzielę

Nie chodzisz do kościoła? Nie szkodzi, księża żądają 100 zł za każdą niedzielę

Ile zarabia Kościół? Jest to pytanie, które zadają sobie tysiące Polaków. Oficjalnie wszystko dostają z datków wiernych, które przecież są dobrowolne. Jednak w praktyce ciągle słychać o cenach podawanych przez księży za intencje mszalne czy śluby. Czy teraz Kościół każe płacić sobie po 100 zł za niedzielne msze?

Datki na rzecz Kościoła z założenia są dobrowolne, jednak ciągle słyszy się o księżach, którzy ustalają cenniki dla wiernych w których zawierają konkretne ceny za poszczególne usługi, pokroju mszy w danej intencji, śmierci czy pogrzebu. Często okazuje się także, że pod hasłem "co łaska" kryje się określona kwota minimalna. Ile teraz zarabia Kościół i czy zamierza wprowadzić stałe, cotygodniowe opłaty dla swoich wiernych?

Ile zarabia Kościół?

Oficjalnie wszelkie datki przekazywane przez wiernych na rzecz Kościoła powinny być dobrowolne. W Polsce ponad 34 mln osób deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, a jak to w praktyce przekłada się na dochody Kościoła? Podkreślić trzeba, że instytucje te są zwolnione z podatków lokalnych i tych od nieruchomości, a sami duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, darowizn, spadków oraz zwolnieni są z opłat celnych. Jak podaje serwis money.pl, wierni przekazują kościołowi katolickiemu ponad 1,2 mld zł rocznie.

Dług wobec parafii

Mama fotografa, Krzysztofa Kadziewicza z parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku, niedawno dowiedziała się, że jest dłużnikiem wobec swojej parafii. Otrzymała od tamtejszej Rady Parafialnej i Ekonomicznej list zatytułowany jako "serdeczna prośba" w którym zawarta była prośba uregulowania zaległości za rok 2011, 2013, 2015 i 2018. Wyliczone zostało, że średnie "co łaska" zbierane na tacę wynoszą 2 zł za każdą niedzielę, co ostatecznie dało kwotę 100 zł rocznie. Łącznie rachunek wyniósł kobietę 400 zł. W prośbie czytamy, że opłata jest dobrowolna, lecz "jest to obowiązek każdej rodziny. Całe szczęście, że na dole jest dopisek "Bóg zapłać". ile zarabia kościół? facebook/screenshot ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Rząd PiS wydaje KROCIE na Fundusz Kościelny! Tłumaczenie zwala z nóg
  2. ZAGINĄŁ NIETYPOWY ZWIERZAK! TRWAJĄ INTENSYWNE POSZUKIWANIA, NIE MUSISZ SIĘ GO BAĆ
  3. Ksiądz broni festiwalu Owsiaka. Wierni nie dowierzają
 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News