Ile zarabia Kościół? Jest to pytanie, które zadają sobie tysiące Polaków. Oficjalnie wszystko dostają z datków wiernych, które przecież są dobrowolne. Jednak w praktyce ciągle słychać o cenach podawanych przez księży za intencje mszalne czy śluby. Czy teraz Kościół każe płacić sobie po 100 zł za niedzielne msze?

Datki na rzecz Kościoła z założenia są dobrowolne, jednak ciągle słyszy się o księżach, którzy ustalają cenniki dla wiernych w których zawierają konkretne ceny za poszczególne usługi, pokroju mszy w danej intencji, śmierci czy pogrzebu. Często okazuje się także, że pod hasłem „co łaska” kryje się określona kwota minimalna. Ile teraz zarabia Kościół i czy zamierza wprowadzić stałe, cotygodniowe opłaty dla swoich wiernych?

Ile zarabia Kościół?

Oficjalnie wszelkie datki przekazywane przez wiernych na rzecz Kościoła powinny być dobrowolne. W Polsce ponad 34 mln osób deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, a jak to w praktyce przekłada się na dochody Kościoła? Podkreślić trzeba, że instytucje te są zwolnione z podatków lokalnych i tych od nieruchomości, a sami duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, darowizn, spadków oraz zwolnieni są z opłat celnych. Jak podaje serwis money.pl, wierni przekazują kościołowi katolickiemu ponad 1,2 mld zł rocznie.

Dług wobec parafii

Mama fotografa, Krzysztofa Kadziewicza z parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku, niedawno dowiedziała się, że jest dłużnikiem wobec swojej parafii. Otrzymała od tamtejszej Rady Parafialnej i Ekonomicznej list zatytułowany jako „serdeczna prośba” w którym zawarta była prośba uregulowania zaległości za rok 2011, 2013, 2015 i 2018.
Wyliczone zostało, że średnie „co łaska” zbierane na tacę wynoszą 2 zł za każdą niedzielę, co ostatecznie dało kwotę 100 zł rocznie. Łącznie rachunek wyniósł kobietę 400 zł.
W prośbie czytamy, że opłata jest dobrowolna, lecz „jest to obowiązek każdej rodziny.
Całe szczęście, że na dole jest dopisek „Bóg zapłać”.

ile zarabia kościół?
facebook/screenshot

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Rząd PiS wydaje KROCIE na Fundusz Kościelny! Tłumaczenie zwala z nóg
  2. ZAGINĄŁ NIETYPOWY ZWIERZAK! TRWAJĄ INTENSYWNE POSZUKIWANIA, NIE MUSISZ SIĘ GO BAĆ
  3. Ksiądz broni festiwalu Owsiaka. Wierni nie dowierzają

Nie zachowuj się tak w kościele! 15 przykazań proboszcza

Pogięło ich! Polscy duchowni osiągnęli szczyt szaleństwa