Ile kosztuje wychowanie dziecka - przerażająca kwota
Marisa Howenstine/Unsplash
Aneta Wasilewska - 1 Czerwca 2020

Obliczyli, ile kosztuje wychowanie jednego dziecka w Polsce. Kwota jest dobijająca

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Międzynarodowy Dzień Dziecka skłania do myślenia o pociechach pod różnymi kątami. Okazuje się, że specjaliści pochylili się nawet nad tym tematem, dotykając kwestii finansowej. Z ich obliczeń można dowiedzieć się, ile średnio wynosi utrzymanie dziecka w Polsce. Trzeba przyznać, że kwota zwala z nóg.

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Co składa się na jego utrzymanie? Ile pieniędzy rodzice muszą przeznaczyć na swoje dzieci od urodzenia do osiągnięcia pełnoletności? Eksperci z Centrum im. Adama Smitha wyliczyli, biorąc pod uwagę wiele czynników, ile dokładnie kosztuje wychowanie jednego dziecka w naszym kraju.

ŻonaŻona przyłapała męża na zdradzie w knajpie. Jej reakcja była bezbłędna, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Znamy dokładne wyliczenia

Dla żadnego rodzica nie będzie niespodzianką wiadomość, że utrzymanie dziecka jest kosztowne. Jednak Centrum im. Adama Smitha podało kwotę, która może być zaskakująca. Okazuje się, że w Polsce koszt utrzymania dziecka od momentu narodzin do ukończenia 18 roku życia wynosi około 250,4 tys. złotych. To nie wszystko, kwota ta wzrasta rokrocznie. Wzrost kosztów życia przekłada się na większe koszty utrzymania dziecka. W ubiegłym roku było to o 5,4 procent mniej, a w 2014 roku aż o 18,5 procent.

Jak rozłożyły się wydatki, które trzeba przeznaczyć na utrzymanie dziecka?

Analiza ukazuje również, które wydatki były najbardziej kosztowne. Okazało się, że aż 28 procent z nich pochłonęły transport i łączność, na następnym miejscu znalazły się koszty żywności, które wyniosły 26 procent. Na następnym miejscu znalazły się koszty związane z eksploatacją mieszkania. Zaledwie 9 procent z całej kwoty przeznaczane jest na edukację dziecka.

Liczba posiadanych dzieci wpływa na koszty. Zgodnie z wynikami badań szacuje się, że wychowanie jednego dziecka kosztuje około 250 tysięcy złotych. Jednak już w przypadku wychowania dwójki dzieci, koszty maleją i wynoszą po 205 tysięcy złotych na jedną pociechę. Wynika z tego, że wychowanie jedynaka jest droższe o 17,8 procent niż wychowanie pary.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kobieta - przerażająca historiaUmierała bardzo długo, do samego końca towarzyszył jej nieziemski ból. Wszystko przez czynność, którą codziennie robią miliony kobietCzytaj dalej

Utrzymanie dziecka na wsi jest tańsze? Ile kosztuje wychowanie dziecka w różnych miejscach zamieszkania?

Pod lupę wzięte zostało także miejsce zamieszkania, które miałoby wpływać na różnicę w cenie utrzymania dziecka. Z analizy wynika, że wydatki nie maleją ani nie rosną razem z wielkością miasta. Rodzice w większych miastach zapłacą więcej pieniędzy za rachunki, jednak rodzice dzieci z mniejszych miast, będą musieli więcej zapłacić za dojazd do szkoły czy na zajęcia dodatkowe.

- Warto jednak zauważyć, że to nie w najmniejszych miejscowościach odnotowano najniższe koszty. Tam wydatki wzrastały ze względu na konieczność dojazdów i koszty transportu. Najmniejsze wydatki mają mieszkańcy średnich miast od 50 do 100 tysięcy mieszkańców - czytamy w wynikach analizy.

Dzisiaj grzeje:

1. Śmiali się z niego, gdy pojawił się na scenie. Kiedy zaczął swój występ, nie byli w stanie powstrzymać łez
2. Minister Edukacji właśnie wydał oświadczenie. Wiadomo już, co z powrotem uczniów do szkół przed wakacjami

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha sprawdzili również, czy rodzice są świadomi kosztów, które wiążą się z utrzymaniem dziecka. Z ankiety wynika, że aż 22 procent rodziców dobrze określiło, ile pieniędzy muszą przeznaczyć na wychowanie dziecka. Prawie taka sama liczba respondentów określiła, że kwota ta waha się od 150 do 200 tysięcy złotych. Zaledwie 5 procent rodziców było przekonanych, że koszt nie przekracza 50 tysięcy złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?
  2. Córka Lewandowskich ma wielki talent. Niesamowite, że tyle potrafi już w wieku 3 lat
  3. Uwaga, przygotujcie się na kontrolę. Kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych
  4. Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda
  5. Brzuch 16-latki nie przestawał rosnąć. Kiedy lekarze dowiedzieli się, co jest w środku, podjęli pilną decyzję
  6. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

Michał Wiśniewski matka tragediaMama Wiśniewskiego przerwała milczenie. Wiele osób nie miało pojęcia o wielkiej tragediiCzytaj dalej

źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News