Piotr Ikonowicz udzielił wywiadu portalowi Gazeta.pl. Lewicowy działacz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej przekonuje, że w Polsce bogaci wciąż mają władzę nad biednymi i nie zmieni tego ani PiS, ani KOD. 

Ikonowicz głośno podkreśla, że jest lewicowcem, ale słowo „lewica” jest w Polsce obelgą przez działalność Leszka Millera i jego partii. Uważa, że sprężyną prawicowej wizji jest egoizm.

– W pewnym momencie trzeba zacząć zmieniać system. Żeby dać ludziom szansę być dobrymi dla siebie nawzajem. W wyścigu szczurów to różnice majątkowe powodują, że jedni mają władzę nad drugimi. To jest władza kamienicznika nad lokatorem, pracodawcy nad pracownikiem. Opcja liberalna tego nie zmieni. Masowo wychodzą na ulice: KOD, PO, Nowoczesna. Ale ani oni, ani wszyscy niezrzeszeni ludzie, którzy idą w tych marszach w dobrej wierze, nie mają programu, pomysłu – mówi Ikonowicz.

Ikonowicz nie wierzy, że KOD może pomóc ludziom, ponieważ przekonuje, że nasz kraj składa się głównie z ludzi niezamożnych, których podstawowym zmartwieniem nie jest Trybunał Konstytucyjny.

– Depresja jest w Polsce chorobą społeczną, bo ludzie są bez przerwy w sytuacji kryzysowej. 20 proc. rodzin wydaje około 130% swoich dochodów, czyli są w łapach lichwiarzy. To są dane GUS. Dla tych rodzin taki transfer socjalny, jak 500+, to jest możliwość powrotu na powierzchnię i np. założenia konta bankowego.

Na pytanie o powiększanie zadłużenia państwa, Ikonowicz odpowiada:

– Po to, żeby dzieci miały buty, miały zapłacone kolonie i tak dalej. PiS zauważył – a PO nie – że bieda w Polsce ma twarz dziecka. Ja to wiem, bo bronię tych dzieci przed bezdomnością. 

– Większość najbogatszych korzysta z cudzej pracy i wcale tak znowu na tę kasę nie harowała. To ktoś ciężko harował, żeby oni ją mieli. W krajach cywilizowanych, demokratycznych, wielu bogatych chełpi się tym, że płacą wysokie podatki i społeczeństwo ma z nich pożytek. Ale do tego poziomu musimy dojść. Ja nie potępiam kogoś, kto ma biznes. Nie jestem jakimś bolszewikiem! Chociaż akurat pomysł Ziobry, żeby kogoś złapanego na przekrętach puścić z torbami, zabrać cały majątek, nie jest zły – komentuje Ikonowicz.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

...

Zobacz również