Wielka Brytania będzie pomagać dżihadystom powracającym z Iraku oraz Syrii, jeśli „będą mieli dobre intencje” i pomogą powstrzymać innych islamistów zamierzających zaangażować się w konflikt. 

Członek Partii Konserwatywnej William Hague powiedział, iż część dżihadystów będzie potrzebować pomocy, ponieważ przeżyli traumę biorąc udział w wojnie.

Wielka Brytania początkowo zamierzała zablokować możliwość powrotu dżihadystów do kraju, aczkolwiek okazało się, że takie rozwiązanie będzie nielegalne i plan spalił na panewce.

Mimo usilnych prób formacji Nigela Farage’a, aby odebrać dżihadystom obywatelstwo, wygląda na to, że Ukip poniesie klęskę. Występując w BBC1 w programie Andrew Marr’a William Hague przedstawił znacznie łagodniejsze stanowisko rządu.

„Do tej pory niewiele osób wróciło chcąc wsparcia. Jednakże, jeśli islamiści będą chcieli wsparcia, to rząd, policja i państwowa służba zdrowia będzie współpracować z tymi ludźmi i pomagać im „wrócić do społeczeństwa”. – powiedział Hague.

„Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa Brytyjczykom. Jeśli będziemy mieć podejrzenia, że ktoś może być niebezpieczny, jego paszport zostanie skonfiskowany.” – dodał.

„Rząd, policja i służba zdrowia będą wspólnie działać i wspierać tych, którzy wrócą z Syrii i Iraku z dobrymi intencjami. Oczywiście, musimy mieć pewność, że faktycznie mają dobre intencje.”

Równocześnie pojawiły się słowa krytyki, że rząd zmienił stanowisko wobec dżihadystów, by przypodobać się muzułmańskim wyborcom.

źródło: theguardian.com

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.