Informacje o gorszym traktowaniu ludzi z jakiegokolwiek powodu zawsze są bolesne. Dla nas tym bardziej, kiedy dotyczy to Polaków, którzy z wyższością traktują inne nacje.

Do niezwykle przykrej sytuacji doszło w sklepie sieci „Żabka” w centrum Warszawy. W czwartek Białorusinka Katarzyna Jerusalimskaja poszła tam, żeby kupić doładowanie do telefonu. Nie dość, że odmówiono jej pomocy, to jeszcze potraktowano jak gorszego człowieka z powodu jej narodowości.

– Pani z Ukrainy? Słyszę po akcencie – stwierdził najpierw sprzedawca. – Co pani tu robi? A dlaczego nie u siebie? – dociekał, dowiedziawszy się, skąd pochodzi, oraz że studiowała i pracuje w Polsce.

Sprzedawca był bardzo niemiły. Na koniec odmówił kobiecie pomocy w znalezieniu na wydruku z kasy kodu doładowującego telefon. Kobieta poczuła się potraktowana jak gorszy sort ludzi.

Jak wyjaśnia – mieszka w Polsce od 6 lat. Na Białorusi uniemożliwiono jej studiowanie ze względu na angażowanie się w działania opozycji. Dotąd nigdy w Polsce nie spotkało jej coś takiego.

– Zawsze Polacy byli dla mnie mili, nigdy nic złego nie powiedzieli. W sklepie było bardzo nieprzyjemnie, byłam w szoku. Popłakałam się, bo to takie sortowanie, jakbym była jakimś innym człowiekiem – przyznaje kobieta.

Równocześnie podkreśla, że nie ma nic ani przeciwko Polsce, ani Polakom, ani też wobec całej sieci „Żabka”

– Bo chcę podkreślić: nie mówię, że Polacy są źli, że Żabka jest zła. Na przykład obok mojego domu chodzę do Żabki i wszyscy są przyjemni. Nie chcę bojkotu tego sklepu – mówi pani Katarzyna.

Podkreśla też, że po opisaniu sytuacji na Facebooku spotkało ją bardzo wiele miłych słów. Ludzie przepraszają ją za zachowanie sprzedawcy, podkreślają też, że nie wszyscy w Polsce tak traktują obcokrajowców.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

...

Zobacz również

Wstrząsające historie dzieci wychowanych przez zwierzęta lub w izolacji