Holenderski rząd zdecydował się na zakup 15 milionów tabletek zawierających jod. Mają być rozprzestrzenione wśród ludzi mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych. Powyższą informację opublikował brytyjski Guradian.

Niepokój wśród holenderskich władz budzą starzejące się obiekty na terytorium Belgii, które znajdują się w ścisłym sąsiedztwie granic Holandii. Zakupione tabletki mają chronić tarczycę przed potencjalnymi skażeniami radioaktywnymi.

W razie konieczności leki będą wydawane w pierwszej kolejności dzieciom do lat 18 i kobietom w ciąży, które żyją w promieniu 100 kilometrów od elektrowni. Reszta tabletek przypadnie pozostałym mieszkańcom (także obcokrajowcom), którzy zamieszkują strefę potencjalnego zagrożenia

Decyzja o zakupie lekarstw została podjęta zaledwie dzień po tym, kiedy belgijski rząd postanowił zakupić identyczne preparaty dla wszystkich swoich mieszkańców. W samej Holandii znajduje się tylko jedna elektrownia atomowa – Borssele. Pozostałe obiekty znajdują się na terenie Niemiec (Emsland) oraz Belgii (Doel i Tihange).

Józef Gawron, źródło: http://www.interfax.ru/world/506464

...

Zobacz również