Historyczne wydarzenie w Arabii Saudyjskiej. Wyszło komicznie

Historyczne wydarzenie w Arabii Saudyjskiej. Wyszło komicznie Źródło: Żródło: polsatnews.pl

W Arabii Saudyjskiej doszło do historycznego wydarzenia. W sobotę odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Kobiet. W kraju, w którym prawa wyborcze zostały przyznane kobietom dopiero pod koniec 2015 roku, konferencja ta powinna odbić się szerokim echem i być przełomowa. Okazało się, jednak, że wzbudza śmiech i żarty internautów.

Posiedzenie nowopowstałej Rady Kobiet w prowincji Al-Kasim było wyjątkowym wydarzeniem. W Arabii Saudyjskiej panuje prawo Szariatu, zgodnie z którym kobiety mają bardzo ograniczone prawa, nie mogą np. prowadzić samochodów, leczyć się bez zgody krewnych, a niezamężne dziewczęta są zmuszone oddawać zarobione pieniądze rodzinie. Prawa wyborcze - bierne i czynne - przyznano kobieto w Arabii dopiero w 2015 roku, a nawet wtedy dysproporcja startujących w wyborach mężczyzn i kobiet była ogromna. W kraju obowiązuje też segregacja.

Rada Kobiet, której przewodniczącą jest Abir bint Salma, księżniczka prowincji Al-Kasim, miała swoje inauguracyjne posiedzenie 11 marca. Internet obiegło jednak zdjęcie ze spotkania, na którym widać wyraźnie siedzących trzynastu mężczyzn i ani jednej kobiety. Jak się okazuje, prawo Arabii Saudyjskiej jest tak restrykcyjne, że kobiety nie mogły wziąć udziału w posiedzeniu swojej własnej rady. Jej przewodnicząca komunikowała się z obecnymi na sali mężczyznami za pomocą wideokonferencji. Spotkanie prowadził książę Faisal bin Mishal bin Saud.

- W Al-Kasim postrzegamy kobiety jako siostry mężczyzn i czujemy się odpowiedzialni za tworzenie większych możliwości dla kobiet i dziewczynek - powiedział w trakcie spotkania książę. Wyraził także dumę, że regionalna Rada Kobiet jest pierwszą taką organizacją w kraju.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News