Do odkrycia kompletnie odwracającego myślenie na temat historii człowieka doszło w Maroku. Odnaleziono tam fragmenty ludzkich szkieletów liczące… ponad 300 tysięcy lat.

Do tej pory szacowano, że najstarsze znalezione ludzkie szczątki liczyły około 200 tysięcy lat. Obecne odkrycie udowodnia, że ludzie byli w Afryce już 100 tysięcy lat wcześniej.

Myśleliśmy, że kolebką ludzkości 200 tysięcy lat temu była wschodnia Afryka, ale nowe odkrycie wskazuje, że homo sapiens rozprzestrzeniły się po całym kontynencie już 300 tysięcy lat temu. Lata przed tym, jak homo sapiens podzieliło się poza Afryką, to był już rozłam na samym kontynencie – mówi paleoantropolog – Jean-Jacques Hublin – z niemieckiego Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.

Odkrycie oznacza całkowicie nowe spojrzenie na historię rozwoju ludzkości. Archeolodzy zauważają także, że w Maroku odnaleziono również kości zwierząt oraz narzędzia zrobione z kamienia, co oznacza, że ówcześni ludzie najprawdopodobniej prowadzili łowiecki tryb życia, a także używali już ognia.

Ludzie nie wywodzą się z jednego malutkiego „Ogródka Eden” w Afryce Wschodniej. To był wielki panafrykański proces i znacznie bardziej skomplikowany proces, niż nam się wydawało – dodaje Jean-Jacques Hublin.

Archeolodzy zauważają także, że znalezione czaszki bardzo przypominają te współczesne. Właściwie różnią się jedynie rozmiarem.

Wyglądają mniej więcej jak współcześni ludzie. Ich twarze są tak jakby większą wersją naszych twarzy – mówi Chris Stinger, naukowiec z Londynu.

źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również