Guz mózgu objawy
Freepik wayhomestudio
Irmina Jach - 27 Października 2020

Masz podobne objawy? Nie wolno ich lekceważyć, mogą być skutkiem guza mózgu

Guz mózgu to nowotwór, który jest diagnozowany u coraz większego odsetka populacji. Mogą na niego zachorować osoby w różnym wieku, a przyczyny nie są do końca znane. Niektórzy eksperci uważają, że rak związany jest z korzystaniem z nowoczesnych technologii, które są źródłem szkodliwego promieniowania. Jeśli masz podobne objawy, nie lekceważ ich.

Guz mózgu to diagnoza, którą corocznie słyszy około 3 tysięcy Polaków. Brak czujności onkologicznej sprawia, że w wielu przypadkach bywa za późno na wdrożenie stosownego leczenia. Szanse na wyleczenie daje tylko stosunkowo wczesne wykrycie choroby. Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub swoich bliskich objawy, które mogą świadczyć o nowotworze, nie wahaj się. Szybka wizyta u lekarza może uratować życie.

Premier się wygadał, poszło na żywo. Lockdown potrwa o wiele dłużejPremier się wygadał, poszło na żywo. Lockdown potrwa o wiele dłużejCzytaj dalej

Guz mózgu to nowotwór, który może dotknąć każdego

Nowotwory złośliwe mózgu stanowią 2 procenty wszystkich nowotworów złośliwych. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Polska zajmuje czwarte miejsce wśród krajów europejskich pod względem częstości występowania tego schorzenia. Statystyki są bezlitosne. Zaledwie od 12 procent Polaków i 19 procent Polek przeżywa kolejne pięć lat po usłyszeniu diagnozy. Szanse na całkowite wyleczenie u osób dorosłych są bardzo małe. Sytuacja jest nieco korzystniejsza wśród dzieci - do zdrowia powraca od 50 do 80 procent małych pacjentów onkologicznych.

Guz mózgu może dotknąć ludzi w każdym wieku. Zapadają na niego zarówno niemowlęta, młodzież, dorośli, jak i osoby w podeszłym wieku. W przypadku bardzo małych dzieci najczęściej występują zmiany pierwotne, czyli takie, które powstają jeszcze na etapie życia płodowego. Ryzyko wystąpienia nowotworu zwiększają w tym przypadku także wady rozwojowe. Guzy mózgu u najmłodszych rosną bardzo szybko, co ma związek z tempem przebiegu podziałów komórkowych. Z uwagi na to każdy objaw powinien być błyskawicznie konsultowany z pediatrą.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

W przypadku osób dorosłych guzy mózgu mają genezę w różnych czynnikach. Do kluczowych należą czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Jedną z najczęstszych przyczyn zapadalności na nowotwory mózgu jest regularne sięganie po używki oraz narażanie się na kontakt z promieniowaniem oraz chemicznymi substancjami. Najczęściej chorują dzieci do 10. roku życia oraz dorośli po sześćdziesiątce. U dzieci zwykle na ogół występuje rdzeniak, u dorosłych zaś glejak lub oponiak. Z różnych przyczyn diagnoza nowotworu mózgu często bywa spóźniona.

Objawy guza mózgu mogą różnić się w zależności od stopnia złośliwości zmiany nowotworowej, tempa wzrostu guza, jego lokalizacji, wieku pacjenta a także innych czynników. Rodziców najmłodszych dzieci powinny zaniepokoić między innymi uwypuklenie ciemienia czy nienaturalne powiększenie obwodu głowy. Zdarza się, że dziecko wymiotuje i pręży się w nietypowy sposób. Może dojść do zahamowania rozwoju psychoruchowego, w tym do utraty wcześniej nabytych umiejętności.

U starszych dzieci może dojść do pogorszenia się charakteru pisma lub utrata zdolności tworzenia rysunków. Dzieci w wieku szkolnym podświadomie rezygnują z jazdy na rowerze lub rolkach - spowodowane jest to pojawieniem się trudności w utrzymaniu równowagi. Można zaobserwować także zaburzenia widzenia, które sprawiają, że uczeń przysuwa czytaną książkę bardzo blisko twarzy. Często zmienia się także zachowanie malucha. Dziecko zaczyna odczuwać nagły lęk przed szkołą i izoluje się od rówieśników. Nierzadko występują zaburzenia hormonalne powodujące, że pociecha nie rośnie i nie rozwija się płciowo.

U dorosłych guz mózgu wiąże się zwykle z silnym bólem głowy, wymiotami, niedowładami oraz zaburzeniami mowy, wzroku i słuchu. W pierwszym okresie choroby można zaobserwować również zmiany nastroju i zachowania. Osoba chora na nowotwór miewa problemy z koncentracją, odczuwa drżenie mięśni twarzy oraz skarży się na pogarszającą się pamięć. Alarmujące powinny być także nudności, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, omdlenia, drgawki, utraty przytomności, nadmierna senność lub pobudzenie, niedowłady kończyn, zaburzenia wzroku, napady agresji oraz apatia.

Dzisiaj grzeje:

1. Zacznie się już rano w niedzielę. Wielki sabotaż kościołów w całej Polsce, co się dzieje?

2. Wiadomość sprzed chwili: Kraska powiedział, co prawdopodobnie nastąpi za 2 tyg. Pozostało tylko czekać

3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile

Niektórzy pacjenci onkologiczni skarżą się również na wytrzeszcz gałek ocznych, problemy z koordynacją ruchową, problemy ze snem, utratę kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, uczucie pulsowania w głowie, omamy słuchowe i omamy wzrokowe, szumy uszne, zaburzenia smaku, zaburzenia węchu oraz dezorientację. Lista objawów może być znacznie dłuższa ze względu na fakt, że guz może być zlokalizowany w różnych częściach mózgu. Jeśli zauważyłeś u siebie często nawracające problemy, nie zwlekaj. Szybka wizyta lekarska jest koniecznością.

Diagnozowanie guza mózgu bywa problematyczne. Przyczyną są niejednoznaczne objawy choroby. Im później dochodzi do rozpoznania, tym gorsze są rokowania. Gdy nowotwór jest bardzo duży, nierzadko konieczna staje się rozległa operacja, która nie gwarantuje jednak całkowitego usunięcia guza. Po zabiegu pacjent musi być poddany intensywniejszemu leczeniu uzupełniającemu, czyli chemio- i radioterapii. Diagnoza bywa utrudniona szczególnie wśród dzieci. Jak twierdzą onkolodzy, lekarze opieki podstawowej często w ogóle nie biorą pod uwagę możliwości występowania guzów mózgu u najmłodszych.

Rozpoznanie guza mózgu jest proste. Zwykle wystarczy przeprowadzenie badania dna oka oraz EEG, czyli badania czynności elektrycznej mózgu. Jeżeli wyniki nie są jednoznacznie, lekarze nierzadko decydują się na wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Oba badania pozwalają wcześnie, szybko i dokładnie określić rodzaj i wielkość guza. Ścisła współpraca lekarzy wielu dyscyplin medycznych (neurochirurgii, neuropatologii, radioterapii, onkologii klinicznej oraz biologii molekularnej) może okazać się na wagę złota.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Turysta głęboko spał, gdy niedźwiedź zbliżył się do jego namiotu. Po chwili stało się niemożliwe, aż włosy stają dęba na głowie
  2. Rodzinny dramat gwiazdy polskiego sportu. Jej dziecko jest nieuleczalnie chore. "Nie ma nadziei na poprawę"
  3. Pod osłoną nocy rząd opublikował nowe rozporządzenie. Kluczowa zmiana w godzinach dla seniorów
  4. Tragiczne informacje, nie żyje wspaniała Polka. "Cudowny, skromny, wspaniały człowiek"
  5. Nowe, ogromne ognisko koronawirusa w Polsce. Dziesiątki zakażonych, bardzo przykre informacje
  6. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  7. Oszałamiające ciasto bez pieczenia, sprawdzi się na każdym przyjęciu. Wystarczy nieco herbatników, masa i kilka minut wolnego czasu

Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News