GUS publikuje statystyki
PxHere
Oktawian Góral - 26 Maja 2020

GUS publikuje dane za I kwartał. Jest gorzej niż rok temu. Zarobki w dół

GUS opublikował dane dotyczące firm za I kwartał 2020 roku. Wiele wskaźników leci w dół w porównaniu do poprzedniego roku. Dane są alarmujące, koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa rosną szybciej niż zyski uzyskiwane przez firmy. Czy wskaźniki ekonomiczne zapowiadają falę zwolnień?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane kwartalne za pierwsze trzy miesiące 2020 roku. Choć epidemia koronawirusa rozpoczęła się w Polsce dopiero w marcu, a wtedy też zamknięto lub zawieszono sporą część działalności, to dane za I kwartał nie napawają optymizmem.

Koronawirus w warszawskim szpitaluKoronawirus w szpitalu w Warszawie. Ponad 60 zakażonychCzytaj dalej

GUS co kwartał publikuje statystyki mówiące o sile polskiej gospodarki. Właśnie zostały udostępnione dane dotyczące okresu styczeń-marzec 2020. Przyglądamy się cyfrom zamieszczonym przez statystyków. Czy zwiastują one zbliżającą się zapaść polskiej gospodarki oraz fale zwolnień?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego zostały zebrane z przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników i prowadzą księgi rachunkowe. Urząd podaje, że statystyki opierają się na informacjach pozyskanych z ponad 16 tysięcy przedsiębiorstw. Jest to całkiem spora liczba. Przyjrzyjmy się danym.

GUS: Koszty rosną szybciej niż przychody

Przychody z całokształtu działalności firm, od których zebrano informacje były co prawda o 4,3% wyższe niż w 2019, lecz trzeba zwrócić uwagę na wskaźnik kosztów uzyskania przychodu, który poszybował w górę o 5,7%. Oznacza to, że ogólny wskaźnik poziomu kosztów wyniósł w I kwartale 97%, gdy na koniec 2019 wartość ta stanowiła 95,7%.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Michał WiśniewskiZostawiła Wiśniewskiego dla kobiety. Dzisiaj ciężko ją poznać, szaleje z wyglądem jak jej były mążCzytaj dalej

Dane pokazują wyraźnie spadek wyników finansowych ze sprzedaży produktów, towarów oraz materiałów. W porównaniu do I kwartału 2019 spadł on o prawie 10% i wyniósł "jedynie" 30 miliardów złotych. Jeszcze gorzej kształtuje się wynik finansowy brutto przedsiębiorstw. Spadł on z 32,1 mld zł w 2019 do 23,9 mld zł na koniec marca 2020.

Dzisiaj grzeje:
1. Tego nikt się nie spodziewał, kolejna ciąża u Lewandowskich. Gratulacje posypały się ze wszystkich stron

2. Andrzej Duda przeprasza mieszkańców Śląska. Podły mocne słowa, długo ich nie zapomnimy

Dane z końca marca wskazują na spowolnienie przychodów firm oraz wzrost wydatków ponoszonych przez pracodawców. Z niecierpliwością należy wyczekiwać statystyk z II kwartału, gdyż będą one obejmowały kwiecień oraz maj, czyli miesiące, w których epidemia w Polsce miała najwięcej gospodarczych skutków. Dane za II kwartał pokażą siłę polskiej gospodarki w obliczu kryzysu, mogą być one jednak bardzo smutne. Pomimo mocnego stycznia i lutego, dane za cały I kwartał wskazują na spadek koniunktury, który nastąpił dopiero w I połowie marca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 3 lata temu Ewa Bem straciła córkę. Teraz zdecydowała się opowiedzieć o swojej tragedii
  2. Tak mieszka Robert Lewandowski. Apartament w centrum Warszawy ocieka luksusem, ma wszystko (FOTO)
  3. Wznowiono poszukiwania ciała Joanny Gibner zabitej w 1996 roku. W akcji weźmie udział nurek, który odnalazł ciało Kacperka
  4. Gwiazda TVN pokazała zdeformowane ciało, zdjęcia mówią same za siebie. Piosenkarka padła ofiarą fatalnego błędu
  5. Prosty trik, by dłużej cieszyć się pięknem ciętych kwiatów. Idealnie sprawdzi się w Dzień Matki
  6. Stało się, rolnicy są wściekli. Otwierają pola, każdy może narwać sobie truskawek, borówek, czereśni czy malin

Ślub panna młodaOkreślili jego żonę w bardzo niemiły sposób. Zdjęcia mówią same za siebie, padło wiele gorzkich określeńCzytaj dalej

Źródło: E-Gospodarka

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News