Grzyb "morderca" rozprzestrzenia się w polskich lasach. Złe wiadomości

Grzyb "morderca" rozprzestrzenia się w polskich lasach. Złe wiadomości Źródło: .

Grzyby zbierają w Polsce miliony ludzi. Całe rodziny wyruszają do lasu w poszukiwaniu cennych okazów. Teraz jednak pojawiły się niepokojące informacje dotyczące prawdziwego grzyba "mordercy".

Grzyby z Ameryki rozprzestrzeniają się w polskich lasach. Takie niepokojące informacje przekazują leśnicy. Nie jest to dobra wiadomość dla wielbicieli zbierania tych darów natury. Niedługo jeden z najbardziej pożądanych przez polskich grzybiarzy gatunków może zostać wyparty z naturalnego środowiska przez intruza.

Grzyby "mordercy" zadomowiły się w polskich lasach

Leśnicy ostrzegają, że w polskich lasach pojawił się grzyb, który prawdopodobnie jest poważnym zagrożeniem dla borowika szlachetnego. Mowa o złotaku wysmukłym, który przywędrował do naszego kraju z Ameryki. Na początku pojawiał się na północy Polski, ale są już pierwsze informacje o tym, że wdziera się w głąb lądu. Ostatnio widziano go w lasach pod Toruniem.

Złotak wysmukły jest borowikiem amerykańskim, pochodzi z tej samej rodziny co nasz "prawdziwek".  Amerykański grzyb doskonale radzi sobie w warunkach panujących w polskich lasach. Grzyb jest relatywnie mało wymagający i obficie owocnikuje. Nasz rodzimy borowik szlachetny ma dużo większe wymagania, co powoduje, że może powoli zacząć zanikać. Właśnie dlatego przybysz nazywany jest czasem "mordercą" - aktywnie wypiera borowika szlachetnego z naszych lasów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Grzyby początkowo występowały tylko na północy. Teraz pojawiają się w głębi kraju

Leśnicy przygotowali dokładny opis grzyba, by przygotować polskich zbieraczy na spotkanie z amerykańskim gościem.

Dzisiaj grzeje: 1.  NIE ŻYJE prawdziwa legenda. Aktor miał zaledwie 77 lat
2. Skandal rozrywa rodzinę królewską. Szykuje się rozwód, na okładki trafiło zdjęcie księcia całującego się z mężczyzną

- Kapelusz początkowo wypukły, nigdy niespłaszczający się całkowicie, osiąga średnicę 4-20 cm. Powierzchnia sucha i matowa, rudawa z charakterystyczną „falbanką” na krawędzi kapelusza. U młodych owocników kapelusz od ciemnobrązowego do cynamonowego. Od spodu jaskrawożółty do żółtozielonego. Trzon 7-15 cm stosunkowy długi przypominający bardziej koźlarza niż borowika, żółty lub brzoskwiniowy, silnie bruzdowany ze żłobkowaną powierzchnią. Miąższ ma odcień różowawy, barwa nie zmienia się pod wpływem utlenienia – tak opisują grzyb Lasy Państwowe.

Dobra wiadomość dla zbieraczy jest taka, że grzyb jest jadalny. Do tego, jak donoszą grzybiarze, całkiem smaczny.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 650 tys. Polaków SKAZANYCH. Czeka was głodowa emerytura
  2. Bogumiła Wander przyznała, że mąż woził ją na spotkania z kochankiem. Ten romans wstrząsnął całą telewizją
  3. Mąż dostał książkę w prezencie od żony. Kiedy zobaczył, co jest w środku, jeszcze długo nie mógł przestać płakać
  4. Pierwszy raz odwiedziła rodziców chłopaka. Specjalnie dla niej przygotowali bajeczny obiad, zagotowała się z wściekłości widząc swój talerz
  5. Polska policja pilnie poszukuje niebezpiecznego 10-latka. Po tragedii zbiegł z miejsca zdarzenia

źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News