Gross powraca w Financial Times! Odnosi się do nowelizacji ustawy o IPN

Gross powraca w Financial Times!  Odnosi się do nowelizacji ustawy o IPN Źródło: YouTube

Jan Tomasz Gross, socjolog i historyk specjalizujący się w temacie XX wieku oraz zagłady Żydów, znów dał o sobie znać. Tym razem w światowej prasie oskarżył Polskę o fałszowanie historii Holokaustu. Warto zaznaczyć, że "Financial Times" to czytany na całym świecie periodyk.

Gross komentuje

Na łamach "Financial Times" Jan Tomasz Gross odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, którą zdecydował się podpisać prezydent Andrzej Duda. Skomentował postawę i stanowisko polskich władz w bardzo ostrych słowach. Profesor twierdzi, że rząd PiS "krzyczy ponad wszelką debatą" i próbuje fałszować historię Holokaustu.

- Władze w Polsce chcą krzyczeć ponad wszelką debatą, na temat współudziału Polaków w prześladowaniu żydowskich obywateli, uniemożliwiając dyskusję na ten temat publicznie i wbrew faktom. Projekt ustawy został przygotowany dwa lata temu, a jego autorzy otrzymali wiele informacji zwrotnych, wskazujących na to, że powinien on zostać zmieniony na bardziej precyzyjny – pisze Jan Tomasz Gross na łamach "The Financial Times".  Historyk oskarża PiS nie tylko o próbę zniekształcenia historii.

Gross wskazuje winnych

Emerytowany profesor z Princeton uważa również, że obóz Prawa i Sprawiedliwości jest winny wywołania wielkiej afery dyplomatycznej oraz kryzysu z Izraelem. - Izolacja mojej ojczyzny wśród zachodnich demokracji staje się jasna. Media kontrolowane przez PiS nadal wzbudzały emocje, sugerując, że siły zewnętrzne - a zwłaszcza Żydzi - chcą uniemożliwić Polsce mówienie prawdy o własnej historii: że obozy zagłady były tworzone i prowadzone przez Niemców, a nie przez Polaków – dodał Gross. Prawica jest oburzona poglądami i stanowiskami Jana Tomasza Grossa. Oskarża go o zdradę i niszczenie wizerunku Polski. Przypominamy, że historyk już wcześniej wielokrotnie rozpisywał się na temat "zbrodni Polaków na Żydach, sprawy w Jedwabnem i szmalcowników".  

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu