Jan Tomasz Gross, socjolog i historyk specjalizujący się w temacie XX wieku oraz zagłady Żydów, znów dał o sobie znać. Tym razem w światowej prasie oskarżył Polskę o fałszowanie historii Holokaustu. Warto zaznaczyć, że „Financial Times” to czytany na całym świecie periodyk. Prawica nie wybaczy mu tych słów, które znowu niszczą wizerunek Polski mając olbrzymi zasięg. 

Gross komentuje

Na łamach „Financial Times” Jan Tomasz Gross odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, którą zdecydował się podpisać prezydent Andrzej Duda. Skomentował postawę i stanowisko polskich władz w bardzo ostrych słowach. Profesor twierdzi, że rząd PiS „krzyczy ponad wszelką debatą” i próbuje fałszować historię Holokaustu.

 Władze w Polsce chcą krzyczeć ponad wszelką debatą, na temat współudziału Polaków w prześladowaniu żydowskich obywateli, uniemożliwiając dyskusję na ten temat publicznie i wbrew faktom. Projekt ustawy został przygotowany dwa lata temu, a jego autorzy otrzymali wiele informacji zwrotnych, wskazujących na to, że powinien on zostać zmieniony na bardziej precyzyjny – pisze Jan Tomasz Gross na łamach „The Financial Times”.

Zobacz także: Wszyscy o Izraelu, a w Polsce właśnie wybuchła nowa „WOJNA”

Historyk oskarża PiS nie tylko o próbę zniekształcenia historii.

Gross wskazuje winnych

Emerytowany profesor z Princeton uważa również, że obóz Prawa i Sprawiedliwości jest winny wywołania wielkiej afery dyplomatycznej oraz kryzysu z Izraelem.

Izolacja mojej ojczyzny wśród zachodnich demokracji staje się jasna. Media kontrolowane przez PiS nadal wzbudzały emocje, sugerując, że siły zewnętrzne – a zwłaszcza Żydzi – chcą uniemożliwić Polsce mówienie prawdy o własnej historii: że obozy zagłady były tworzone i prowadzone przez Niemców, a nie przez Polaków – dodał Gross.

Prawica jest oburzona poglądami i stanowiskami Jana Tomasza Grossa. Oskarża go o zdradę i niszczenie wizerunku Polski. Przypominamy, że historyk już wcześniej wielokrotnie rozpisywał się na temat „zbrodni Polaków na Żydach, sprawy w Jedwabnem i szmalcowników”.

Zobacz także: Naukowcy alarmują. Coś niepokojącego dzieje się nad Polską

Czy popierasz politykę zagraniczną PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Najbardziej kontrowersyjne fakty o współczesnym Izraelu


12 nazistów, którzy uniknęli kary - niektórzy żyją do dziś!