"Płaczę ze wstydu". Ohydny, antysemicki napis na żydowskim cmentarzu w Tarnowie

"Płaczę ze wstydu". Ohydny, antysemicki napis na żydowskim cmentarzu w Tarnowie Źródło: Twitter/UrszulaAugustyn

Grób wielu żydów został zbezczeszczony przez nieznanego sprawcę. Na murze cmentarza ktoś zamieścił obraźliwy, antysemicki napis. Akcja została potępiona przez lokalne władze i obywateli.

Grób żydowski w Tarnowie został sprofanowany. Ktoś napisał na murze cmentarza antysemickie hasło. Prezydent miasta, mieszkańcy i społeczność żydowska nie kryła swojego oburzenia. Wielu osobom jest wstyd za zachowanie nieznanego sprawcy, bo wiadomość o obraźliwym napisie zdążyła już pójść w świat.

Grób zdewastowany przez nieznanego prowokatora

Okazało się, że cmentarz żydowski został miesiąc przed kontrowersyjnymi wydarzeniami oddany do użytku po renowacji. Zorganizowano wtedy ceremonię ponownego otwarcia kirkutu, którą prowadził naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Niestety, Żydzi, którzy odwiedzali od wczoraj miejsce pochowania zmarłych musieli oglądać na murze obraźliwy napis "Żydzi jedzą dzieci, Jadowniki jedzą Żydów".

Jadowniki to miejscowość w Małopolsce, w której według wielu żydowskich historyków doszło do pogromu Żydów w 1918 roku. Historycy do dziś spierają się, czy taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce, niektórzy zaznaczają, że wcześniej Brzeska Legia Żydowska konfiskowała mieszkańcom Jadownik żywność. Spór nie został do dziś ostatecznie rozstrzygnięty.

Prezydent Tarnowa oburzony. Mieszkańcy zmobilizowali się do zamazania napisu

- W Tarnowie nie akceptujemy antysemityzmu. Napis na murze cmentarza żydowskiego będzie usunięty na koszt Miasta. Policja prowadzi postępowanie ws. ustalenia sprawców dewastacji cmentarza. Proszę tarnowian, organizacje i instytucje opiniotwórcze o potępienie tego haniebnego czynu - napisał prezydent miasta Tarnów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Płaczę ze wstydu. To uczynił człowiek z mojego miasta, z mojej ojczyzny. Jego haniebny wyczyn z godziny na godzinę pozna cały świat. Boże, co za wstyd. I bezradność. Jestem strasznie zmęczony, a trzeba chyba kupić farbę i zabrać się do roboty. I zmywać hańbę, nie swoją - powiedział Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Mieszkańcy Tarnowa postanowili więc zorganizować się i jak najszybciej zamazać napis, żeby nie urażać uczuć Żydów przyjeżdżających na cmentarz. Do oddolnej akcji postanowił włączyć się sam prezydent miasta. Osobom, które pomogły w usunięciu obraźliwego hasła, podziękował Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie na swoim oficjalnym Facebooku.

  1. Agata Duda otworzyła usta i wszyscy zdębieli. Tysiące Polaków było zażenowanych jej słowami. Nie uwierzycie, co powiedziała
  2. Partner izolował Annę Przybylską od rodziny! Po latach CAŁA prawda o toksycznym związku aktorki wyszła na jaw
  3. Niemal nikt o tym nie wie. Anna Przybylska została pochowana z kimś jeszcze
  4. Jest oficjalne oświadczenie ws. stanu zdrowia Gienka Loski
  5. Zachłanność Maryli Rodowicz przekroczyła wszelkie granice, zażądała krocie. Reakcja TVP jej się nie spodoba
  6. Przyjaciel Pawła Ż. szukał Dawidka na własną rękę. Nagrał moment odnalezienia ciała, wszystko widać, nagle zrobiło mu się słabo
  7. Niewiarygodne. Jeden szczegół zadecydował, że dopiero teraz znaleziono ciało Dawidka

Źródło: Polsat

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu