W USA prezydentura Donalda Trumpa od samego początku wzbudza silny sprzeciw wielu środowisk. Głównym przeciwnikiem amerykańskiego prezydenta są oczywiście Demokraci, z których kandydatką wygrał w wyborach.

W Stanach Zjednoczonych toczy się teraz dochodzenie w sprawie podejrzanych kontaktów otoczenia prezydenta Trumpa z Rosjanami. Niedawno prowadzący sprawę prokurator Robert Mueller powołał tzw. Wielką Ławę Przysięgłych. Jest to organ powoływany w sprawach szczególnej wagi, który decyduje o oddaniu pod sąd.

Zdaniem demokratycznej kongresmen Jackie Speier to dowód zbliżającego się impeachmentu. W jej opinii Donald Trump nie dotrwa do końca kadencji, ale to nie kongres zdejmie go z urzędu.

– Jestem więcej niż pewna, że on (Trump – red.) odejdzie sam zanim impeachment będzie mógł mieć miejsce – stwierdziła Speier.

Mimo to jest ona przekonana, że jeśli Trump nie poddałby się do dymisji sam – procedura impeachmentu jest w zasięgu ręku. Jej przekonanie jest o tyle zaskakujące, że tak w Izbie Reprezentantów (izba niższa) jak i w senacie przewagę nad demokratami mają republikanie, z ramienia których startował w wyborach Donald Trump.

Żeby doszło do impeachmentu, w izbie niższej amerykańskiego Kongresu musi na to zgodę wyrazić ponad 50% reprezentantów. W senacie konieczne jest już 2/3 głosów. Jackie Speier wylicza, że aby procedurę uruchomić, wystarczy, żeby w liczącej 435 członków Izbie Reprezentantów przeciwko Trumpowi zagłosowało 24 Republikanów.

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=hE8DTQ0wSsc

...

Zobacz również