Godziny dla seniorów ze zmianami
pasja1000/pixabay
Irmina Jach - 26 Października 2020

Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził

Godziny dla seniorów obowiązują, po kilkumiesięcznej przerwie, od 15 października bieżącego roku. W dni robocze, pomiędzy 10:00-12:00 zakupy w sklepach, drogeriach oraz aptekach mogą zrobić tylko osoby, które ukończyły 60. rok życia. Rząd właśnie zdecydował o wprowadzeniu ważnej zmiany w rozporządzeniu. Wiemy, co zmodyfikowano.

Godziny dla seniorów nie będą wyglądać tak, jak miało to miejsce wiosną. Rząd wprowadził poważne zmiany, które zostały opublikowane w najnowszym rozporządzeniu. Wiele osób od dawna czekało na wdrożenie tego rozwiązania. W zbiorze zasad pojawił się pewien kluczowy wyjątek.

Z ostatniej chwili: Decyzja właśnie zapadła. Premier przekazał wiadomości dot. wszystkich PolakówZ ostatniej chwili: Decyzja właśnie zapadła. Premier przekazał wiadomości dot. wszystkich PolakówCzytaj dalej

Godziny dla seniorów będą wyglądać inaczej niż dotychczas

Od czwartku, 15 października w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe obowiązują tak zwane godziny dla seniorów. Rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa seniorom, którzy są w grupie największego ryzyka powikłań związanych z zachorowaniem na COVID-19. Na mocy decyzji rządu w dni robocze, w godzinach od 10:00 do 12:00, osoby, które ukończyły 60. rok życia mogą zrobić bezpieczne zakupy, unikając tłumów.

Rozwiązanie budzi wiele kontrowersji wśród konsumentów i ekspertów. Ekonomiści uważają, że powrót do rozwiązania, które obowiązywało wiosną, przełoży się negatywnie na stan gospodarki. Ostrzegają, że ceny podstawowych produktów spożywczych mogą wzrosnąć, co będzie wynikiem wydłużenia czasu pracy dyskontów i konieczności wypłacenia pensji większej ilości pracowników. Wiele sklepów, po wprowadzeniu godzin dla seniorów, zdecydowało się na wprowadzenie nowych godzin otwarcia. Niektóre supermarkety pracują obecnie od 6:00 do 00:00 bądź całodobowo.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Zdaniem wiceprezesa Polskiej Izby Handlu, Macieja Ptaszyńskiego, godziny dla seniorów przyniosą polskiej gospodarce znacznie więcej szkód, niż pożytku. Ekspert uważa, że rozwiązanie nie wpływa także pozytywnie na sytuację epidemiologiczną w Polsce.

- Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10:00 a 12:00 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12:00 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany - mówił specjalista.

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców "w warunkach rosnącej liczby zakażeń zupełnie logiczne wydawałoby się przywrócenie handlu w niedziele (...) Pozwoliłoby to na rozluźnienie ruchu w sklepach, co pozostaje nie bez znaczenia z punktu widzenia ryzyka epidemicznego".

- Godziny dla seniorów w praktyce oznaczają minimalny ruch w ciągu tych 2 godzin i ograniczony dostęp innych osób do niezbędnych produktów - alarmowała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Renata Juszkiewicz.

Dzisiaj grzeje:

1. Morawiecki zabrał głos nt. burzliwej sytuacji w kraju. "Będziemy się ze stanowczością przeciwstawiać"

2. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza

3. Sklepy zamykane o 20, od 21 zakaz wyjścia z domu, nieczynne urzędy. Drakońskie zakazy przy granicy z Polską

Rząd w nowym rozporządzeniu zdecydował się na zmodyfikowanie rozwiązania. Do tej pory godziny dla seniorów miały dużą lukę, która budziła nie tylko liczne problemy, ale także rozbawienie. Do tej pory rozwiązanie obejmowało bowiem nawet sklepiki, które działają na terenach szkół. W praktyce oznaczało to, że uczniowie przez dwie godziny nie mogli z nich korzystać.

W odpowiedzi na krytykę rządzący postanowili doprecyzować rozporządzenie. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 23 października wprowadzono wyjątek, zgodnie z którym przepisu nie stosuje się placówkach handlowych działających w szkołach lub placówkach oświatowych. Rozporządzenie weszło w życie w sobotę, 24 października. W praktyce jego skutki będzie można odczuć od poniedziałku, 26 października - godziny dla seniorów obowiązują bowiem w dni robocze.

W rozporządzeniu z 14 października bieżącego roku rozwiązania nie stosuje się także "w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia". Wyjątek odnosi się także do handlu hurtowego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci
  2. Wiadomo już, dlaczego Cezary K. został aresztowany. Miał popełnić porażające przestępstwo, oniemieliśmy
  3. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  4. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. Uwaga, ważna zmiana w aplikacji Zoom. Użytkownicy będą znacznie bezpieczniejsi, jest jeden szczegół
  7. Ulepszony i jeszcze skuteczniejszy syrop z cebuli. Jego moc potęgują nietypowe dodatki

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News